AAEAAQAAAAAAAA1XAAAAJDk5ZmU5YTBm

Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanmalı?

Web sitesi güvenliği sağlama son zamanlarda çok daha önemli bir hale gelmiştir. İnternet dünyası herkesin bildiği üzere tehlikelerle dolu olabilmektedir. Bu nedenle her web sitesi kendi güvenliğini gereken düzeyde sağlamak zorundadır. Özellikle siteyi ziyaret etmekte olan, siteye üye olan kullanıcıların güvenlikleri için onların bilgilerini saklamak ve güvende tutmak çok ciddi önem taşımaktadır. Kullanıcıların güvenliği için onların bilgilerini en iyi şekilde korumayı başaran web siteleri diğer sitelerden bir tık daha önce kalabilmektedir. İnsanlar güvenli olan siteleri çok daha fazla tercih etmektedirler. Güvenlik internet üzerinde en önemli faktörlerden biridir.

Web sitelerinin güvenliğini sağlayabilmek için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile birlikte sitelerin ve sitelere üye olan kullanıcıların güvenliklerini sağlayabilmek mümkün olmaktadır.

Web Sitesi SSL Sertifikası Kullanımı

SSL sertifikaları kullanıcı ile web siteleri arasındaki bilgileri şifrelemekte olan özel anahtarlar olarak bilinmektedirler. Web sitesi güvenliği sağlayabilmek için önemli bir noktadadırlar. Bu sertifikalar sayesinde insanlar bir siteye giriş yaptıklarında bu siteye girdikleri tüm bilgiler şifrelenmektedir. Bu şekilde kullanıcıların güvenlikleri ve sitenin güvenliği artmış olmaktadır. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu durum son derece yüksek önem taşımaktadır.

Kullanıcılar kendi kart bilgilerini, kişisel bilgilerini site paylaşırken güvenli bir ortama ihtiyaç duymaktadırlar. Kullanıcılar bu noktada güven altına alınmalıdır. Siteler SSL sertifikası ile korunmamakta ise bu noktada kullanıcıların bilgileri üçüncü taraflar tarafından elde edilebilir ve okunabilir demek olmaktadır. Bu da bilgilerin herhangi biri tarafından kötüye kullanılabileceği anlamına gelir. Bu tip siteler kullanılırken dikkat etmek gerekmektedir.

Fk4e9GbWQAE NU8

SSL sertifikaları hosting firmaları tarafından verilmekte olan hizmetlerdir. Sitelerin sunucu dosyalarının yer aldığı hosting firmaları ile iletişime geçilerek sitenin ihtiyacı olan SSL sertifikaları alınabilmektedir. Ek olarak bazı hosting firmaları bu sertifikaları ücretsiz bir şekilde vermektedir. Genel olarak sınırsız trafiğe sahip olan firmalarda ücretsiz bir şekilde paketlerde yer almaktadır.

Güçlü Şifreler Kullanmak

Yönetici panel şifreleri siteyi brute force adı verilen ataklardan koruyabilmektedir. Siteyi koruyabilmesi için şifrelerin çok güçlü olması gerekmektedir. Şifreler basit ve aynı zamanda kısa olursa bu durumda saldırganlar tarafından hızlı bir şekilde ele geçirilebilecektir. Kolay ve aynı zamanda kısa olan şifreler saldırganlar tarafından hızlı bir şekilde çözülebilmektedir. Bu durumda da site güvenliği tehdit altında olabilecektir.

Güçlü Şifre Nasıl Yapılır?

Bir şifreyi güçlü yapabilmek için çeşitli özellikler vardır. Bu özellikler:

  1. Büyük ve küçük harf kullanımları.
  2. Şifrelerin içerisinde harfler, rakamlar ve semboller geçmelidir.
  3. Şifrede kullanılacak olan rakamların ardışık bir şekilde olmaması ve tekrar olmaması gerekmektedir.
  4. Basit ve özel bilgiler içermemelidir. Doğum günü tarihi, kişi adı gibi bilgiler basit ve özel bilgilerdir. Şifrelerde yer almamaları gerekmektedir.
  5. Harf ve sayı kombinasyonuna sahip olmalıdır. Şifreleri güçlü olabilmesi için birbiriyle bağlantısı olmayan sayılar sıralı bir şekilde kullanılmalıdır.

Site güvenliği arttırmak için kullanılabilecek etkili bir yöntemdir.