getty 172450143 404242

Uydu Alıcılı TV’de Kanal Ekleme Nasıl Yapılır?

TV kanal arama işlemi televizyonunuza yeni kanal eklemek isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur. Televizyon kanallarınızı yanlışlara silebilirsiniz veya kanalların frekanslarının değişmesi nedeni ile istediğiniz kanalları izleyemeyebilirsiniz. Bu gibi birçok durum sevdiğiniz kanallara erişiminizi engeller.  Sevdiğiniz kanalları tekrardan uydu alıcımıza yüklemek için çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler ile frekansı değişen kanalların yeni frekanslarının uydu alıcısına eklenmesi sağlanır. Eklenen frekanslar ile sevdiğiniz kanallar tekrar izlenebilir hale gelecektir. Ayrıca yanlışlıkla sildiğiniz kanalları da frekanslarını girerek kanal listenize ekleyebilirsiniz.

Tek Kanal Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

TV kanal arama işleminin yapılabilmesi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en kullanışlı olan yöntem ise frekans ekleme işlemidir. Kanalın frekansını eklemek için uzaktan kumandanızda yer alan menü tuşuna basmanız gerekmektedir. Menü tuşuna basınca açılan seçenekler arasından kanal arama birimine girmeniz gerekir. Kana arama biriminde sizi TP ekle seçeneği karşılayacaktır. Bu TPler kanalların size ulaşmasını sağlayan yapılardır. Eklemek istediğiniz kanalın frekansını internetten bularak tp ekle bölümüne bu frekansı yazabilirsiniz. Tp ekleme kısmına kanalın frekansını yazdıktan sonra arama tuşuna basın. Arama sonuçlarında yüklemek istediğiniz kanal ilk sıralarda yer alacaktır. Yüklemek istediğiniz kanalı seçerek yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu yöntem tek tek kanal ekleme isteyenler kişiler için uygundur. Silinen birkaç kanal ve eklenmek isteyen kanallar bu yöntem ile kısa sürede kanal listenize eklenecektir.

Man watching television

Çoklu Kanal Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

TV kanal arama işleminin yapılabilmesinde tek tek kanal eklemek zorlu bir yöntem olabilir. Bu yöntemi kullanarak televizyonuna kanal eklemek için uygulamanız gereken adımlar şöyle sıralanabilir:

 1. Televizyonu açarak uzaktan kumanda da yer alan menü tuşuna basın
 2. Açılan menü içerisinde kurulum ya da yapılandırma seçeneklerinden biri yer alacaktır. Bu seçeneklerden menünüzde hangisi yer alıyor ise onu seçin
 3. Kurulum veya yapılandırma seçeneğinden birini seçtikten sonra TP yazan seçenekler karşınıza çıkacaktır
 4. TP ile başlayan seçenekler içinden TP Ekle seçeneğine tıklayın
 5. Açılan TP ekle sekmesine kanal eklemek için kumandanız üzerinde yeni yazan tuşa basmanız gerekmektedir
 6. Açılan ekrana gerekli frekansı girerek arama yapın
 7. Bu arama sonucunda girdiğiniz frekansı kullanan tüm kanallar sıralanacaktır
 8. Bu kanalların hepsini seçerek kanal listenize kısa sürede ekleyebilirsiniz

Otomatik Kanal Araması Nasıl Yapılır?

TV kanal arama işlemini otomatik kanal arama yöntemi ile kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Tek tek kanal ayarlaması yapmak uzun zaman alacağından ve çok fazla tv kanalı olduğundan otomatik kanal arama yöntemi daha kullanışlı bir yöntem olacaktır. Bu yöntemi uygulayabilmek için yapmanız gerekenler şöyle sıralanabilir:

 1. Televizyonunuzu açın ve menü sekmesine girin
 2. Açılan menüden kanal arama seçeneğini bulun
 3. Kanal arama sekmesi içerisinde yer alan otomatik arama kısmına tıklayın
 4. Otomatik aramaya bastığınız anda kanallar otomatik olarak taranmaya başlayacaktır
 5. Otomatik arama ile bulunan tüm kanallar kanal listenize kaydedilecektir
 6. Otomatik olarak indirilen kanallar içerisinde favori kanallarınızı belirleyebilirsiniz
 7. İndirilen otomatik kanallardan izlemek istemediklerinizi kanal listenizden silebilirsiniz