shutterstock 298192358

Growth Hacking Nedir, Neden Yapılır?

Growth Hacking, bir iş modeli sağlama amacıyla planlı bir büyüme stratejisi hazırlamayı kapsar. Konseptin birkaç yıllık bir geçmişi var ama birçok şirket yıllar önce ‘Büyüme Stratejisi’ adı altında bir proje gelişmiştir. İki parçalı Growth Hacking ile uğraşırken öncelikle Growth bölümüne bakmalısınız. Growth’un anlaması gereken, internet trafiğinin ve onu takip eden sosyal medyanın bağımsız olmadığı ve gerçek büyüme göstergelerinden uzak olmadığıdır. Growth Hacking kavramının ikinci kısmı olan Hacking kısmı, düşündüğünüzden çok farklıdır. Hackleyerek anlamak, yazılımı kopyalamak veya ücretsiz kaynaklar elde etmek değil, sorunu en yaratıcı ve etkili bir şekilde çözmek için standart yöntemler yerine farklı yöntemler kullanmaktır.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişilere ‘Growth Hacker’ denir. Growth hacking yapmak için, SEO, analitik ve analitik araçları kullanma, kullanıcı testi ve sosyal medya planlaması ve viral içerik sunma konusunda bazı becerilere sahip olmak gerekir. Growth hackerlar çevrimiçi pazarlamaya gerçekten dahil olurlar, ancak çevrimiçi pazarlamacılarla arasındaki fark, her türlü konuyu analiz etmeleri ve çevrimiçi ölçümleri incelemeleri ve sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçlar, içerik pazarlaması, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması Growth Hacking konusunda kullanılan en yaygın kavramlardır.

ghgddssd

Growth Hacking Ne Zaman Tercih Edilir?

İnternet geliştirmede bütçe sınırlaması ve sermaye tüketimi, daha düşük bütçeli büyüme planlamasına izin veren Growth Hacking konseptini gerektirir. Sadece küçük sosyal medya projeleri ve işletmeleri değil, günümüzde sıklıkla kullandığımız sosyal medya ve veri barındırma web siteleri de bu stratejiyi aktif olarak kullanmaktadır.

Growth Hacking Nasıl Yapılır?

Büyüme sorunlarını bulmak için, web sitesi uygulamanızda hem pazarlama hem de kullanıcı davranışınızı analiz etmeniz gerekir. Bunu yapmak için büyüme korsanlarının, dünya çapında popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel ve Kissmetrics gibi araçlarda uzmanlaşması gerekir. İlk adım olarak bu analizler teknik bir organizasyon oluşturmalıdır. Ardından, bu araçlardan gelen verileri okumanız ve yorumlamanız gerekir. Verilerin yorumlanması sırasında hem istatistiksel verileri hem de kullanıcı anketleri ve anketleri gibi istatistiksel olmayan yazılı ve sözlü verileri dikkate almak önemlidir. Bu açıdan Growth hacking yapma yöntemleri konusunda başarılı olabilirsiniz.

Growth Hacking yapmak için veri analizi, teknik bilgi ve yaratıcı düşünme aşamaları oldukça önemlidir. Büyüme ile ilgili olan sorunların bulunması için pazarlama çalışmaları ve kullanıcının internet sitesi içindeki davranışlarının detaylı incelenmesi gerekir. Analizlerin kapsamlı yapılması için ise teknik bilgi önemlidir. Büyüme sürecini hızlı şekilde uygulamak elde edilecek verilerin doğru şekilde okunmasına dayanmaktadır. Bir diğer önemli nokta da yaratıcı düşüncenin pekiştirilmesidir. Mevcut sorunlara çözümler getirmek açısından yaratıcı düşünmek önemli olduğundan başarılı Growth Hacking teknikleri arasında yaratıcı düşünce mutlaka göz önünde tutulmalı ve doğru şekilde değerlendirilmelidir.