h4p1 2

Cep Telefonunu Daha İyi Kullanma Tavsiyeleri

Cep telefonu şarjı; bazı uygulamaların kullanılmasına, tam olarak şarj edilmeden şarj cihazından çıkarılmasına, ekran parlaklığı gibi bazı telefon ayarlarına bağlı olarak çabuk bitebilmektedir. Bu duruma karşılık olarak bazı uygulamaların yapılması ile birlikte cep telefonu şarjlarının daha uzun süre dayandığı görülmektedir.

Cep Telefonu Şarjı Hangi Durumlarda Çabuk Biter?

Cep telefonu şarjı, bazı durumlarda normalden daha çabuk bitebilmektedir. Bu durumların bazıları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ekran Parlaklığı: Ekran parlaklığının arttırılması, pil kullanımının artmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda ekran parlaklığını düşürmek ve ekranın kapanma süresini ayarlamak pil ömrünün artmasına sebep olmaktadır.
  • WİFi Bağlantısı: Telefonun WiFi ağı, kullanılmadığı zamanlarda dahi açık bırakıldığında şarjın normalden daha hızlı bitmesine neden olmaktadır. Bu anlamda WiFi’nin kullanılmayan zamanlarda kapatılması önerilmektedir.
  • GPRS: Cep telefonlarının şarjının normalden daha çabuk bitmesine neden olan en önemli durumlardan biri, GPRS verilerinin devamlı olarak açık kalmasıdır. Bu durumda cep telefonlarının şarjının çok kısa sürede azaldığı görülmektedir.
  • Hücresel Veri: Hücresel veri, kullanılmadığı zamanlarda açık bırakılması ile birlikte telefon şarjının normalden daha hızlı bitmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda hücresel veri ile ilgili bir işlem yapılmadığında kapatılması önerilmektedir.
  • Arka Plan Uygulamaları: Cep telefonlarında önceden kullanılan uygulamaların arka planda açık halde kalmaları, şarjın çabuk bitmesi sebepleri arasında gösterilmektedir.
  • Titreşim: Cep telefonlarında titreşim özelliğini kullanmak, normalden daha fazla şarj harcanmasına sebep olmaktadır.

fb2138b722eebf53bcdcac995b94075a

Cep Telefonu Şarjının Çabuk Bitmemesi İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Cep telefonu şarjının çabuk bitmemesi için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan biri kullanılmayan uygulamaların kapatılmasıdır. Bu uygulamalar arasında; bluetooth, WiFi, hücresel veri, flaş ışığı, mail, facebook, twitter, konum serivisi gibi pek çok madde sıralanabilmektedir. Bu uygulamaların kullanıldıktan sonra kapatılmaması ve arka planda sürmesi ile birlikte telefon şarjının normalden çok daha çabuk bittiği görülmektedir.

Cep telefonu şarjının çabuk bitmemesi için uygulanması önerilenler arasında, cep telefonları kullanılmadığı anlarda uçak modunda kullanmak yer almaktadır. Bu sayede arka planda çalışan çoğu uygulamaya son verilmektedir. Bir diğer öneri ise pil ömrünün ayarlanması konusundadır. Düşük pil gücü modu uygulanması ile birlikte, telefon şarjlarının normalden daha uzun süre dayanabildiği görülmektedir. Aynı zamanda kullanılan şarj aletlerinin orijinal olmasına, geceleri telefonlardaki karanlık modun kullanılmasına ve güncellemelerin uygulanmasına da dikkat edilmelidir.

Cep Telefonu Şarjının Bitmesine Neden Olan Uygulamalar Hangileridir?

Cep telefonu şarj etmek kadar şarjın uzun süre dayanmasını sağlamak da önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda en önemli hususlardan biri ise, şarjın çabuk bitmesine sebep olan uygulamalardır. Cep telefonlarının şarjının çabuk bitmesine sebep olan uygulamaların başında; Spotify, Netflix, Outlook, Facebook, Twitter, Instagram, Whatsapp, antivirüs programları, Snapchat, TikTok yer almaktadır. Günümüzde en çok kullanılan bu uygulamaların kullanıldığı ve kullanılmayan zamanlarda kapatılmamaları ile telefon şarjlarının çabuk bitmelerine sebebiyet verdikleri bilinmektedir.