marketing 2483856 1920

Satış Ortaklığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı komisyon alımı aracılığı ile internet üzerinden kazanç elde edebilmenin bir başka yöntemidir. Sanal olarak internetin sunduğu reklamlar üzerinden gelir elde edilir.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı kelime anlamı olarak İngilizceden Türkçeye geçmiş bir tabirdir. İngilizce kelime anlamı affiliate marketing olan satış ortaklığı işlemi her iki tarafın da kazanç sağladığı bir gelir elde etme yöntemidir. Burada satışının yapılmasını istendiği ya da tanıtımının yapılmasını istendiği ürünü kişi ünlü olan ve belirli bir kitle elde etmiş olan kişiye reklamını yaptırır. Yapılan reklamlar sayesinden üründen elde edilen her bir kazançtan bir komisyon satış ortağı olan kişiye verilir.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı yapmak ürünün tanıtımını yaptıracak olan kişiler ve siteler aracılığı ile gerçekleşir. Firmalar belirli sitelere başvuruda bulunarak ürün tanıtımını yapılmasını isterler. Burada satış ortağı olacak olan kişi firma ile arada bulunan site ile iletişime geçerek hangi ürüne ne kadar komisyon yapıldığına dair bilgi alır. Satışı yapıldıktan sonra komisyonunun alacağı alanı kişi kendi belirler. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan ürün satışları daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Google adwords reklamlarından veya herhangi bir sitede blog yazarlığı yaparak da ürünlerin reklamı yapılabilir. Komisyon oranları ve yapılan satışlardan elde edilecek olan gelir önceden belirlenmiştir. Satış ortağı olan kişi buradan ürünle ilgili tüm bilgileri öncesinde görebilir.

61781d5c4857c903e9d7c84c Deposit

Satış Ortaklığı Fikirleri

Satış ortaklığı fikirleri arasında değişkenlik ve çeşitlilik gösteren birkaç alan bulunur. Bunlardan uzun yıllardır kullanılan ve çokça tercih edilen blog yazarlığı ele alınabilir. İstenen bir hedef kitle oluşturulduktan sonra burada içerikler üretilmeye başlanır. Özellikle belli bir kitle toplanıldığında satış ortaklığı ile birlikte para kazanabilmek mümkün hale gelir. Site içerisine ürünü satılacak olan reklamın linkleri ve kodları ile eklenir. Web sitesine giren kişi buradan yönlendirildiği alana geçiş yaparak satış aşamasına gittiğinde elde edilen gelirden belirli bir kazanç payı elde edilir.

Bir başka fikir ise ücretli olarak yapılan reklam servislerine üye olmaktır. Google gibi servisler özellikle buradan İyi para kazanabilmeyi sağlamaktadır. Sosyal medya üzerinden takipçi sayısı fazla olan kişilerin ajanslar ve reklam firmalarından çeşitli satış ortaklığı teklifi aldığı bilinir. Günümüzde daha çok bu siteler üzerinden para kazanabilmek kolay hale gelmiştir. Çokça kullanılan Facebook, Instagram ve YouTube gibi alanlar üzerinden sayfa açılıp para kazanacak seviyeye getirecek kadar takipçi elde edildikten sonra satış ortaklığı yapılabilir. Bunun için kullanılan hesapta en az 50.000 takipçi olması gerekmektedir. Bazı sayfalar birebir satış ortaklığı teklifinde bulunabilir. Bu sebeple 10.000 ile 20.000 arasında takipçisi bulunan firmaların reklam ve satış ortaklığı yaptığı kişilerdir. İyi bir fikre sahip olabilmek satış ortaklığının ilk adımı olarak kabul edilir. Eğer fikir ortak olunacak ve reklamını yapılacak firma, şirket ya da ajans ile uyuşuyorsa daha çok kazanç elde edebilmek mümkün hale gelir.