1bf4d963f2486e801673fc319bbef775 1

Instagram UNF Nedir? Ne İşe Yarar?

Instagram son 10 senedir çok popüler olan ve dünyanın neredeyse hepsinin kullandığı bir sosyal medya platformudur. Sosyal medyayı kullanan bireylerin hakim olduğu, günlük hayatta kullanılmayan birkaç kelime ve kelime kısaltmaları vardır. UNF bu kelime kısaltmalarından biridir.

UNF Ne Demek?

UNF instagram platformunda herkesin karşılaştığı bir durumdur. Özellikle son zamanlarda insanların biyografisinde unf= unf şeklinde kelimeler yazılmaktadır. UNF, unfollow anlamına gelmektedir. Yani Türkçeye çevrildiği zaman bir sayfayı, bir bireyi takipten çıkmak anlamındadır. UNF da unfollow kelimesinin kısaltılması olarak ınstagramda sık sık kullanılmaktadır.

Unf= unf yazmak takibi bırakılan kişinin ya da sayfanın da geri dönüş olarak takibi bırakacağını belirttiği bir terimdir. Özellikle çok yüksek takipçili olan sayfalar bu kelimeyi sıklıkla kullanırlar.

Bir hesap diğer hesabı UNF yaptıysa, gönderilerini takip edemediği ve ana sayfasına düşmediği anlamına gelmektedir. Özellikle hesap gizli ise hiçbir şekilde gönderi ya da storyler görünmez.

Birini takipten çıktıktan sonra birey o kişi hakkında hiçbir şekilde bildirim almamaktadır. Eğer kullanıcı yeniden takip etmek isterse o zaman bildirim gelebilir.

UNF Nasıl Yapılır?

Instagram UNF yapmak için her sayfaya, her bireye hak tanımıştır. Eğer bir kişi bir sayfanın gönderilerini, paylaşımlarını storylerini beğenmiyorsa ya da bir hesabı takip etmek istemiyorsa onu takipten çıkarmak için bir buton vardır.

Takibini bırakmak istedikleri bir kişinin profiline girip, direkt ekranda takibi bırak butonuna tıklanmasıyla, o kişi takipten çıkarılır. UNF yapılan kişiler artık ana sayfada görülmez. Fakat yine de bakmak isteniyorsa, arama kısmına ismi yazıldığına profiline ulaşılabilir.

Bir hesabı ya da sayfayı takipten çıkarılırken, karşı tarafa bildirim gitmemektedir. Bu şekilde istenmeyen hesapların haberi olmadan takipten çıkarılabilir.

instagram3 kjfk.2496

UNF Edildiği Nasıl Görülür?

Instagram Unf yapılan hesaplara bildirim göndermemektedir. Fakat birkaç adımla birinin diğerini unf edip etmediği görülebilir.

  • Bazı uygulamalar, ınstagramla birleştirilip takipten çıkan bireylerin gösterilmesini sağlamaktadır. Bu uygulamalar bazen ücretli bazen ücretsiz olabilmektedir. Instagram profiliyse giriş yapıldığında ınstagram bilgileri aktarılır. Birisi takipçilerini gözlemlemek istiyorsa takibi bırakanlar kısmından direkt görebilir. Hatta bazı uygulamalar direkt o uygulama üzerinden karşı tarafı ınstagrama girmeden unfollow yapmayı sağlayabilmektedir.

Fakat bu uygulamalar her zaman güvenli değildir. Bazı uygulamalar ınstagram hesabını çalabilmektedir. Uygulama araştırırken iyi bir araştırma ve gözlem yapılmalıdır.

  • Kimin takipten çıkarıldığı merak ediliyorsa, o kişinin profiline girip takip edilenler kısmından merak edilen kişinin kullanıcı adı yazılarak takipten çıkarıp çıkarmadığı gözlemlenebilir.

Instagram’da Kullanılan Bazı Kısaltmalar

Instagram kullanıcılar bazı kısaltmalarla anlaşmaktadırlar.

  • GT: geri takip teriminin kısaltmasıdır. Geri takip, takibe karşılık olarak yeniden takip edileceği anlamına gelmektedir. Instagram hesapları, sayfalarını büyütmek için bu uygulamayı çok kullanmaktadırlar.
  • DM: Direct Message teriminin kısaltması olarak kullanılır. Instagram’daki özel mesaj kutusunu ifade eder.
  • TBT: Throw back Thursday teriminin kısaltmasıdır. Çok önceden çekilmiş fotoğrafların, perşembe günleri paylaşmak akımının isminin kısaltılmasıdır.
  • SFS: shoutout for shoutout teriminin kısaltmasıdır. Bu terim, profillerin karşılıklı olarak birbirlerinin profillerinin paylaşılması anlamına gelmektedir. Farklı profillerin birbirlerini bu şekilde paylaşması, takipçi sayısını artırmak için yapılan bir yöntemdir.