Gmail SMTP ayarlari

Ücretsiz Gmail SMTP Ayarları ve Kullanımı

Gmail SMTP ayarları gerçekleştirilerek e-posta ulaşım problemlerinin önüne geçilebilir. SMTP sunucusu hem web siteler üzerinden hem de web uygulamadan e-posta gönderebilmenin en ideal yoludur ve ücretsiz bir servis olarak öne çıkar. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Gmail SMTP sunucuları pek çok fayda da sağlar. Hem daha iyi bir e-posta gönderme garantisi sunar hem de sunucuların kara listede bulunma olasılığını düşürür. Böylelikle e-postaların SPAM kutusuna gönderilmesinin olasılığı azalır. Ayrıca SMTP ayarları sayesinde kullanıcılar VPS kullanıyorsa kendi sunucusunu kurmakla uğraşmaz.

Neden Google SMTP Sunucusu Kullanılmalı?

Harici bir SMTP sunucusuna erişen kullanıcılar pek çok avantaj ile bir arada olabilir. Pek çok barındırma sağlayıcısı SMTP desteği sunmayı sürdürse de durum her zaman böyle denilemez. Nu nedenle hosting hesaplardan e-posta gönderilse dahi teslim edilebilirlik problemleri ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumda Google SMTP ise spam etiketlenmesi riskini azaltır.

Google sunucularında e-postaların güvenli bir şekilde yedeklenmesi de gerçekleşir. Birden fazla hesaba sahip olanlar tek bir yerden tüm e-postalarını yönetebilir. Örneğin hem kişisel bir hesabınız hem de işyeri için kullandığınız bir hesap olduğunu varsayalım. Her seferinde bilgileri girmek ve giriş gerçekleştirmek zor olsa gerek. Bu nedenle tek bir yerden hem iş yeri hesabını hem de kişisel hesabı yönetebilmek büyük pratiklik sağlar ve zamandan tasarruf ettirir.

Çeşitli e-kitap indirme formları, çeşitli bültenler ve profesyonel hizmetler kullanıcıların özel bir adrese sahip olmalarını gerektirebilir. Bu durumda gmail.com ya da Yahoo.com vb. ile biten adresler kabul edilmeyebilir. Google SMTP sunucuları sayesinde ise özel bir e-posta adresi edinmek ve tüm hizmetlere kesintisiz bir şekilde erişebilmek mümkün olur.

Gmail SMTP ayarlari2

Gönderme Sınırı Var mıdır?

Google’ın ücretsiz bir şekilde sunmakta olduğu bu servisin günlük gönderme sınırı bulunur. Bu sınır ise günlük 100 e-posta olacak şekilde belirlenmiştir. Sınıra erişen kişiler 24 saat boyunca e-posta gönderemeyecektir. Bu miktar her ne kadar büyük çaplı şirketler ve firmalar için yeterli gözükmese de daha küçük çaplı firmalar veya kullanıcılar için ayda 3.000 adet e-posta gönderebilmek son derece ideal bir seçenek olmaktadır.

Gmail SMTP Ayarları Alımı

Google SMTP ayarları alımı gerçekleştirmek ilk adımı oluşturur. Ücretsiz bir Google SMTP sunucusunu kullanabilmek için daha az güvenli uygulamalara erişim izninin açılması gerekir. Google, son dönemlerde modern güvenlik standartlarını karşılamayan cihazları ve uygulamaları engellemeyi tercih ettiği için erişim izninin açılması önemlidir.

Gmail SMTP ayarları ise şu şekilde olmalıdır:

  • SMTP sunucuları: smtp.gmail.com
  • SMTP kullanıcı adı: [email protected]
  • SMTP şifresi: Gmail şifresi
  • SMTP port: 587/467
  • TLS ve SSL ayarları da gereklidir.

Gmail SMTP Kullanımı

Gmail SMTP mail gönderme ve Gmail gelen giden sunucu ayarları için Gmail SMTP belirli yöntemler ile kullanılabilir.  Ücretsiz bir şekilde kullanılan Gmail SMTP mailleri hem WordPress eklentileri ile hem de PHP mailer ile gönderebilmek için büyük avantajdır. E-postaların PHP ile gönderilmesine tam olarak hakim olmak ise basit iletişim formları oluşturmayı ve kod yazmayı da daha avantajlı hale getirir.