github fiyat politikasi

GitHub Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Github nedir sorusuna kısaca yazılım geliştiricilerin sürüm kontrol sistemlerinde yazılım geliştirirken kullanmayı tercih edebilecekleri depolama servisidir denilebilir. GitHub, Git yönetim sistemiyle geliştirilmiş olan çeşitli yazılımlarda kullanılır. Açık kaynak kodu içeren bir depolama servisi olduğu için yazılım ekipleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılır ve düzenli olarak da geliştirilir.

Githup nedir noktasında platformun gereklilikleri de büyük önem arz eder. Bu servisi aynı anda kaç kişinin kullanıldığı veya proje üzerinde çalışmayı tercih ettiği hiçbir şekilde önem arz etmez. Ancak servisten kesintisiz bir şekilde faydalanmak ve çeşitli projeler üzerinde çalışabilmek için mutlaka internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. GitHub internet tabanlı bir servis olduğu için de projeler üzerinde gerçekleştirilmiş olan tüm değişiklikleri ekibin tamamı gözlemleyebilir.

GitHub Ne İşe Yarar?

Github ne işe yarar noktasına gelince, bu servis sayesinde çok sayıda kişiden oluşan yazılım geliştirici ekipleri tek bir proje üzerinde aynı anda çalışabilmekte ve birbirinden bağımsız değişiklikler yapabilmektedir. Bu servis kullanılarak geliştirilen projeler sayesinde ekip zamandan tasarruf sağlar. Çünkü servis aynı işlemlerin tekrar tekrar yapılmasına gerek bırakmaz ve çakışma durumu meydana getirmez. Karar verilmesi uzun alan noktaları servis üzerinden görüntülemek de karar sürecini hızlandırır.

GitHub tips and guide

Github nedir ne işe yarar noktasını ele alırken servisin yalnızca yazılım geliştiricileri tarafından değil müşteriler tarafından da kullanılabileceğini belirtmek gerekir. Örneğin bir müşteri hazırlanan yazılım üzerinde bazı değişikliklere yer vermek istiyorsa GitHub servisi aracılığı ile gerekli tüm güncellemeleri ve düzenlemeleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

GitHub Nasıl Kullanılır?

Github nasıl kullanılır detaylarını daha net kavrayabilmek için öncelikle GitHub internet sitesini açmak ve ardından tüm ekibi servise kaydetmek gerekir. Daha sonraki süreçler ise belirli adımlar çerçevesinde kolayca tamamlanır. Yazılım geliştiricileri ve yazılımlar üzerinde düzenlemeler yapmak isteyenler servisi tercih edebilir.

GitHub Deposu Oluşturun

Github kullanımı için öncelikle bir repo veya bir depo oluşturulması gerekir. Tek bir kod veya tek bir dosya, metin ve resim içeren dosya koleksiyonları merkez hub olarak isimlendirilir.

Github repository nedir sorusuna projelerin ve dosyaların depolandığı dizin olarak cevap verilebilir. GitHub’ın alanında ve aynı zamanda yerel bir depoda bulunabilir. Projeler ile ilgili her bir ses, fotoğraf veya dosya repository içerisinde depolanabilir. Depoyu açık kaynak olarak ayarlamaya gerek yoktur. Projeleri kimin görüntüleyebileceğini veya kimlerin değişiklik yapabileceğini yönetmek özel olarak ayarlanabilir. Github repo nedir ve nasıl oluşturulur adımından sonra ise GitHub dallarını oluşturmak gelmektedir.

şubeler oluşturarak bir havuzun farklı farklı versiyonlarını oluşturabilmek mümkün olmaktadır. Herhangi bir geliştirici, özellik dallarında proje değişiklerini gerçekleştirerek projenin tam olarak nasıl etkileneceğini görüntüleme fırsatı elde edebilir.

Branch depoların bir kopyası anlamına gelir ve dal olarak bahsedilen kavram branch’i ifade eder. Branch’i farklı bir şekilde geliştirmek için kullanmak gerekir. Bir branch üzerinde çalışırken merkezi repostroy ve diğer branchler bu durumdan etkilenmez. İş sona erdiğinde pull request aracılığı ile branch’i hem diğer branchler ile hem de merkezi repo ile birleştirebilmek mümkün olur.