phone on water

Cep Telefonu Islandığında Nasıl Kurutulur?

Cep telefonlarının herhangi bir nedenle ıslanması sonrasında, cep telefonu kurutma yöntemlerine başvurulduğu görülmektedir. Bu yöntemlerin kısa bir süre içerisinde uygulanması halinde genellikle telefonlar hasar almadan kurtarılabilmektedir. Bu anlamda telefonları pirince koymak, güneşin altında tutmak, saç kurutma makinesi ile kurutmak gibi birçok yöntemin geliştirildiği görülmektedir.

Cep Telefonları Islandığında Ne Yapmalı?

Cep telefonlarının ıslanması ardından bazı işlemlerin sırası ile ve olabildiğinde hızlı yapılması durumunda telefonların hasar almadan kurtarılabilmesi sağlanmaktadır. Bu anlamda telefonların ıslanmasının ardından yapılacak ilk işlem, en kısa süre içerisinde telefonların sudan çıkarılmasıdır. Sonrasında ise yakınlarda bulunan peçete, havlu, bez, kıyafet gibi bir eşya yardımı ile telefonun üzerinde bulunan fazla suyun hemen alınması gerekmektedir. Ardından telefonun sim kartının çıkarılması ve varsa bataryasının da alınması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından telefon kapatılmalı ve telefon mümkün olduğunca kurulanmalıdır.

Cep telefonlarının ıslanmalarının ardından uygulanan bu işlemler sonrasında telefonların çalışmaması halinde başka yöntemlere de başvurulması gerekmektedir. Bu yöntemler arasında pirince koyma, güneş altında tutma, elektrik süpürgesi ile suyu çekme, saç kurutma makinesi ile kurutma gibi pek çok yol bulunmaktadır.

Cep Telefonu Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

Islak telefonu kurutma yöntemleri, daha çok sıcak ve hava verici işlemlerin uygulanması ile gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda en çok başvurulan yöntemlerden biri, saç kurutma makinesi ile kurutma yöntemidir. Islanan cep telefonuna, özellikle hoparlör kısmından sıcak hava verilmesi halinde telefonun içerisinde kaçmış olan su taneciklerinin buharlaşarak yok olmaları sağlanmaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta, telefona çok yakın bir açıdan hava verilmemedir.

suya dusen telefon nasil kurtari

Bir diğer cep telefonu kurutma yöntemi ise, telefonu güneşin altına koymaktır. Sıcak havalarda uygulanabilen bu yöntem de saç kurutma makinesi ile aynı mantığı içermektedir. Bu sayede telefonun içerisinde yer alan su damlaları güneşin etkisi ile birlikte buharlaşmaktadır.

Slika jel kullanımı da cep telefonlarının içerisinde yer alan suyu çekerek, telefonların çalışmasını sağlamaktadır. Fakat slika jel, çok fazla bulunabilen bir malzeme olmadığından sıklıkla tercih edilmediği gözlemlenmektedir.

Pirinç ile Cep Telefonu Nasıl Kurutulur?

Pirinçte telefon kurutma işlemi, ıslanan cep telefonları için başvurulan ilk uygulamalardan biri olarak bilinmektedir. Bu uygulama yapımı sırasında öncelikle cep telefonunun kuru bir kaba konulması gerekmektedir. Sonrasında cep telefonunun her yerine gelecek ve üzerini örtecek miktarda pirinç, kaba dökülmelidir. Ardından kabın kapağı kapatılarak tercihen güneş alan bir yere konulmalıdır.

Yaklaşık bir gün cep telefonu o kap içerisinde kalmalıdır. Bir günün geçmesinin ardından cep telefonu kaptan çıkarılarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilmektedir. Bu yöntemin genellikle işe yarayan bir yöntem olduğu ve pek çok kişi tarafından önerildiği görülmektedir. Pirinç, nem emici özelliği sayesinde cep telefonunun içinde yer alan suyu emerek şişmektedir. Bu sayede de cep telefonunun tekrardan çalışması sağlanabilmektedir.