e2450d4facd58d273b711553050f79f7

Korsan Oyun İndirmek Zararlı mı?

Korsan oyun illegal şekilde oyun indirmeye deniliyor. Burada üreticinin ortaya koymuş olduğu ücreti ödemeden hileli bir şekilde oyunu indirme söz konusudur. Fark edildiğinde yasal olarak belirli bir yaptırımı muhakkak ki bulunur.

Korsan Oyun Nedir?

Korsan oyun indirmek maliyeti oldukça yüksek olan internet oyunları için kullanılan pek çok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Orijinal halini alabilmek maddesel anlamda zorladığı için yapılan bu iş aslında kanunen doğru olmadığı gibi vicdanen de doğru değildir. İndirilen bilgisayara çeşitli zararları da bulunabilir. Kişi bu zararların farkına vardığında artık bilgisayarı, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmiş ve çökme noktasına ulaşmış olabilir. Bu bir ihtimal dahi olsa tüm belge ve dosyaların zarar görmesine sebep olacaktır.

Korsan olarak bir oyun indirildiğinde bu oyunu yapan firma bunu fark ederse eğer kişiye maddi olarak bir ceza yaptırımında bulunabilir.

Just Cause 3 Screenshots 12

Korsan Oyun Neden İndirilir?

Çok eski zamanlarda daha bilgisayar oyunlarının yeni yeni çıktığı dönemde çocuk yaştaki bireylerin piyasada bulunan oyunları korsan olarak edindiği bilinir. Bu alım gücünün düşük olduğu zamanlarda gerçekleştirilen bir durumdu. Günümüze yaklaştıkça bu süreç oyunlar için istenen rakamlar düşük olduğu için pek tercih edilmemektedir. Günümüzde daha az tercih edilmesindeki bir başka sebebi ise dijital oyunların daha çok ortaya çıkmış olmasıdır. Bu oyunlar akıllı telefonların içinde bulunan uygulama mağazalarından da indirilmeye elverişli olacak düşük bütçeli rakamlar ile satışta bulunmaktadır. Ancak korsan oyun indirmeye hala devam eden kişilerde bulunur. Bunun sebebi oynanmak istenen oyunun yüksek bir ücretten oluşuyor olmasıdır.

Korsan Oyun İndirmek Zararlı mı?

Korsan oyun zararları en başta emek hırsızlığına sebep olur. Bu oyunu tasarlayan ve piyasaya süren bu anlamda görsel efektleri başta olmak üzere farklı fonksiyonlarının tasarımında bulunan tüm çalışanların emeklerine yapılan büyük bir haksızlıktır. Bir başka olumsuzluk ise firmanın harcadığı zaman, enerji ve paradan daha çok satış yapamıyor ve kâr elde edemiyorsa bir süre sonra oyun üretimini durduracaktır.

Lisanslı oyun üretimi durduğunda yeni oyunların piyasaya çıkması da gecikecektir. Ekonomik olarak dijital oyunlara ödenmesi gereken ücretler de farklılıklar oluşmasına rağmen böyle bir yönteme başvurmanın bilgisayar açısından da riskleri bulunur.

Farkında olmadan bilgisayara bulaşabilen virüsler cihazın tüm fonksiyonlarını çökertebilir.

Oyun indirmek illegal bir yöntemdir. Bunun yasalar önünde de problemi bulunur. Her bir oyun belli bir ücret içerdiği için telif hakkına sahiptir. Oyun firmasının izni olmadan yapılan bu süreç belirli bir cezaya tabidir.

Korsan oyun indirildiğinde orjinalinde bulunan pek çok özellik kullanılamaz. Bunlardan biri oyuna yeni eklenen güncellemeler ve oyun içerisinde satın alınan cihazların veya ürünlerin yenilendiği süreçlerde faydanım sağlanamaz. Korsan olarak indirilen oyunlar yapı itibarı ile çoklu kişilerle oynanabilme imkanı sunulmuşsa bile korsan olduğu için yalnızca tek bir kişi oynayabilir.