1631794902 mateus campos felipe

Influencer Nedir, Ne İş Yapar?

Influencer sosyal medya aracılığı ile yapılan bir meslektir. Burada çeşitli markaların ürünlerinin tanıtımı ile kişi aylık belirli bir meblağ kazanabilir.

Influencer Ne Demektir?

Dijital pazarlamaya ilgi duyanların sosyal medyadan farklı kariyer seçeneklerini fırsata çevirmeleri mümkündür. Influencer kelimesinin karşılığı “etkileyen kişi” anlamına gelmektedir. Yalnızca ünlülere yönelik bir kavrammış gibi düşünülse de sosyal medyada takipçi rakamları yüksek olan kişilerde  Influencer olabilir. Burada kişinin hitap edebileceği bir kitlenin bulunması önemlidir.

Influencer Görevleri Nelerdir?

Influencer görevi markaların ürünlerini tanıtmaktır. Burada özellikle firmaların dikkat ettiği nokta kişilerin etkileşim sağlayabileceği belirli bir kitlesinin bulunmasıdır. Farklı markalar ürünlerinin tanıtımını bu kişilere yaptırır. Sosyal medya üzerinden bu kişiler bu ürünleri kullanarak takipçilerine almaları yönünde önerilerde bulunur. Çeşitli youtuberlar, sosyal medyada ünlenmiş hesaplar ve uzun yıllar bu mecrada kalıplaşmış bloggerlar Influencer olarak adlandırılırlar.

shutterstock 754158427

Influencer olan kişi anlaştığı markanın artık sponsorudur. Paylaşacağı içeriklerin sponsorluk üzerine yapıldığı özellikle belirtilir. Burada amaç takipçilere bu ürün tanıtarak satın almalarını sağlamaktadır. Bir nevi markanın yüzü haline gelinmiş olur. Bu herhangi bir yiyecek, içecek veya kıyafet markası olabilir. Bunun tanıtımını yapmak da yine Influencer’a düşer. Çeşitli videolar çekerek ya da fotoğraflar yayınlayarak gelen ürünün kitleye tanıtılması, içeriğin incelenmesi ve takipçilerin satın alınmasına dair iyi bir izlenim oluşturabilmek için ürünün sunduğu kaliteden bahsedilebilir. Güzel olduğu ve gündelik hayatta kullanışlı olduğuna dair açıklamalarda bulunup kullanılabilir veya uygun fiyata sahip olduğu piyasadaki diğer ürünlerden daha kullanışlı olduğuna dair fikir paylaşımında bulunulmalıdır. Buradan marka tanıtımları yapıldıktan sonra anlaşma yapılan sponsorluk ücreti kişiye takdim edilir.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olmak öncelikle sosyal medyada tanınır olmakla başlar. Burada kişinin kullandığı sosyal medya hesabının belirli bir takipçi üzerinde bulunması gerekir. Takipçilerini kendisine bağlayan ve kurduğu iletişimi etkili olan kişiler özellikle markalar tarafından tercih edilmektedir. Bu anlamda  Influencer olabilmek için de gündelik hayatın doğallığı ile paylaşılması ve hedef kitle ile iyi bir iletişim kurulması gerekir. Özgünlük konusu ve hayatı olağan haliyle aktarabilmek  Influencer olmakta önemli bir konudur. Yaratıcı olabilmek, yapılandan farklı işler ortaya koymak ve bu sayede yüksek bir takipçi kitlesine ulaşabilmek Influencer olmada önemli bir adımdır.

Influencer olmak isteyen kişiler dijital teknolojinin dilini iyi bilmelidir. Bu anlamda ortaya çıkan tüm yenilikler trendleşen ürünler ve söylemler kişinin ilgisini çekiyor ve merak ediyor olması gereken konulardır. Sosyal medya diline hakim olabilmek, güncel olarak bu mecrada olup biten her şey hakkında fikir olmaktan gereklidir. Samimi olabilmek, gerçekçi olmak ve özgüvenli olmak da yine sosyal medyada olabilmek için önemlidir. Bu da zamanla kişinin farklı kitleler tarafından fark edilerek belirli marka ve kurumların tanıtımında ürünlerini tanıttırmak isteyeceği kişi olunmasını sağlar.