Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek Mi?

Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek Mi?

Akıllı telefon fiyatları düşecek mi? Son zamanlarda gündeme gelmiş olan konulardan bir tanesi de akıllı telefon fiyatları. 2020 yılının son aylarından itibaren akıllı telefon fiyatlarının düşüşe geçeceği söylentileri dolanmaktaydı. Peki, bu durum gerçekleşecek mi? Akıllı telefon fiyatlarının düşüşte olması yeni telefon sahibi olmak isteyen bireyler için oldukça önemli bir durum. Türkiye’de akıllı telefon kullanımının artış göstermesiyle birlikte gözler de telefon fiyatlarına çevrilmiş durumda. Türkiye’de 2021 yılına yaklaşılmasının ardından yaşanan gelişmelerle dolar kuru 7,5 civarında seyretmekte idi. Bu durum sonucunda akıllı telefon fiyatlarında yaşanabilecek düşüşler söz konusu oldu.

Akıllı Telefon Fiyatları Düşecek Mi?

2021 Yılında Telefon Fiyatları Düşer Mi?

Akıllı telefon fiyatları düşecek mi? Türkiye’de satışa sunulmakta olan akıllı telefon fiyatlarında en belirleyici etken döviz kurudur. Döviz kurlarında yaşanan değişimler akıllı telefon fiyatlarına yansımakta ve değişim gözlemlenmektedir. Geçtiğimiz 2020 yılının ilk dönemlerinde kurlarda yaşanan artış sonucunda akıllı telefon ve diğer alanlardaki mevcut fiyatlar oldukça artış göstermişti. Fakat 2020 yılının sonlarına doğru yaşanan ekonomi yönetimindeki değişiklik ile Türkiye ekonomisi ve dolar kurlarında değişim gözlendi. 2020 yılının son aylarına gelindiğinde 8’in üzerine çıkan dolar kuru günümüzde 7,5 civarında seyretmekte. Bu durum akıllı telefon fiyatlarındaki düşüşe yorumlanmış durumda. Bunların dışında dolar kurlarında etkili olan yönetim değişikleri de yakından takip edilmekte. Geçtiğimiz süreç içerisinde Trump ve Biden arasında yaşanan yönetim değişikliği sonucunda Türkiye’ye karşı takınılacak tavır da merak konusu oldu. Günümüz 23.01.2021 21:33 itibariyle dolar kuru 7,41 durumunda.

Akıllı telefon fiyatlarını etkileyen etmenlerin başında dolar kuru kadar hangi yılda çıkmış olduğu ve sahip olduğu özellikler de yer almaktadır. Yeni bir işletim sistemine sahip amiral telefonların fiyatları oldukça yüksek olmakla birlikte dolar kurunda yaşanan artış neticesinde de önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Akıllı telefonların kullanımının artışıyla Türkiye’de gözler akıllı telefon fiyatlarına çevrilmiş durumda. Telefon fiyatlarının düşüşe ya da yükselişe geçmesi dolar kuru ile alakalı bir durum olduğundan bu süreç içerisinde Türkiye’nin dış siyasetinin de yakında takip edilmesi gerekmektedir.