80745

AÖF Kayıt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

AÖF kayıt yenileme işlemleri internet üzerinden yapılabilmektedir. Açıköğretim fakültesi üzerinden kayıt işlemi yapacak veya varolan kaydını yenileyecek olan tüm öğrenciler AÖF’ün internet sayfası üzerinden işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir.

AÖF Kayıt Yenileme Sistemi

AÖF kayıt yenileme sistemi aktif olarak açıköğretim aracılığı ile öğrenim gören tüm öğrencilerin süreci devam ettirebilmesini sağlar. Kanunlarca belirlenmiş olan ve resmi gazetede yayınlanan metne göre açıköğretim sistemi üzerinden dört dönem boyunca kayıt yenileme işlemini gerçekleştirmemiş olan öğrencinin, eğitim gördüğü program ile iletişiminin kesilmesi hükmü verilmiştir. Bu sebeple her yeni dönemde açıköğretim fakültesi üzerinden öğrenim gören öğrencilerin kayıt yenilemesini yapması gerekir. Bu sistem internet üzerinden gerçekleştirilebilmeye uygundur. Açıköğretim fakültesi üzerinden kaydını yenilemeyi unutan veya erteleyen kişiler sistemde pasif öğrenci olarak gözükür. Bu durumda olan öğrenciler eğer herhangi bir burs yada yurt imkanından faydalanıyorsa tekrar sistemde aktif olana kadar bu imkanları kısıtlayacaktır.

AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

AÖF kaydı yenileme açık öğretim fakültelerinde üniversite öğrencisi olarak bulunan öğrencilerin öğrenim gördüğü ders yılı içerisinde derslerin seçimini yapıp, gerekli merkezden onay aldıktan sonra işlemlerin devam edebilmesi için yenilendiği ve onay verildiği sistemi içerir. Bu sistem içerisinde bulunan öğrencinin kaydının aktif olduğu yine buradan kontrol edilebilmektedir. Her yıl dönem gideri adı altında kayıt yapan öğrencilerden belirli bir ücret alınmaktadır. Bu kayıt yenileme ücreti fakülteye göre değişim gösterir. İlk kez kayıt yapacak öğrenciler ile kaydını yenileyen öğrencilerin ödediği ücret de de farklılık bulunur. Ancak bu ücret ödendiği takdirde kişi kayıt yenileme işlemini devam ettirebilir. Sistem her öğrenciye otomasyon üzerinden belirli bir öğrenci şifresi ve giriş yapabileceği bir kullanıcı adı sunmaktadır. Burada kaydını yenilemek isteyen öğrenciler şifreleri ile beraber giriş yaparak gereken ücreti ödediği takdirde işlemi tamamlanacaktır.

aoften tartismali soru ile ilgil

Her bir fakültenin ders ataması kendi içerisinde uygulanmaktadır. Öğrencilerin 45 akts krediyi tamamlayabileceği şekilde ders seçimi yapması istenir. AÖF kayıt yenileme işlemleri için kayıt olunan fakültenin dersleri seçilir. Ardından seçilen dersler üzerinden belirlenen ücret ödenir. Ödendikten sonra yenilenmiş kaydın gerçekleştiği otomasyon üzerinden takip edilebilir.  Açık öğretim fakültesinde üniversite öğrencisi olan fakat kaydı silinen kişiler bulunur. Bunlar kaydı silinen programları eğer af kapsamında değerlendiriliyorsa kayıt olmak için internet adresine girdikten hemen sonra karşılaşılan af kayıt başvurusu üzerinden kayıtlarını oluşturabilir.

AÖF Kayıt Ne Zaman Bitiyor?

AÖF kayıt işlemleri her yıl değişmektedir. Verilen tarihler içerisinde yeni kayıt alınmakta ve kayıt yenileme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu süreyi geçiren kişilerin kaydı yenilenmediği takdirde o dönemden muaf tutulacaktır. Kayıt yenileme işlemleri AÖF’ün anadolu.edu.tr adresi üzerinden gerçekleştirilebilir. Her fakültenin kendi derslerine ait kitapları bulunur. Bu kitaplara ulaşabilmek için ekampüs sistemi kullanılabilir.