Almanya'da Evi Olmayan Kişilerin Kalabilmesi Amacıyla Yapılan Fütüristik Temalı Dizayn Edilmiş Kulübeler: Kapsüller

Almanya’da Evi Olmayan Kişilerin Kalabilmesi Amacıyla Yapılan Fütüristik Temalı Dizayn Edilmiş Kulübeler: Kapsüller

Almanya’nın Ulm şehrinde, 2 yıla yakın bir zamandan beri özellikle de soğuk kış günlerinde çoğu kişinin yaşamını devam ettirmelerini sağlayan kapsül kulübeler, evsiz olan kişilerin kullanılması için onlara sunulmaktadır. Kapsül kulübeler, iyi derecede yalıtım yapabilecek ve dayanıklılığı oldukça yüksek malzemelerle oluşturulmaktadırlar.

Kış aylarının özellikle de en soğuk günlerinde çoğu kişi zamanını sahip olduğu sıcak ve hoş manzaralara sahip evlerinde zaman geçiriyor olmakla beraber, diğer bir yandan ise her ülkedeki bazı insanların havanın soğuk olmasıyla birlikte negatif olarak etkilenmelerine sebep olmuştur. Özellikle de evi olmayan ve sokakta yaşayan kişiler için hava durumunun kötü olduğu günlerde zaten çok iyi şartlarda yaşamayan bu kişilerin şartları iyice zorlaşmaktadır. Aynı zamanda bu durum üzücü sonuçların yaşanmasına da sebebiyet vermektedir.

Almanya'da Evi Olmayan Kişilerin Kalabilmesi Amacıyla Yapılan Fütüristik Temalı Dizayn Edilmiş Kulübeler: Kapsüller

Almanya’nın Ulm şehrindeyse bu insanlara yönelim tüm ülkelere model olabilecek bir çözüm yolu geliştirilerek uygulanmaya da başlamıştır. İlk olarak 2 seneye yakın bir zaman önce uygulanmaya başlayan bu yöntem, sokaklarda yaşayan ve evi olmayan insanlara barınacak bir alan sunmaktadır. Bu barınılacak alan, tahta ve metalin kullanılmasıyla ortaya çıkmış olan, içeriğinde güneş panelleri ve de iletişim kurulabilecek yapıları olan bir kulübe.

Kapsüller Bir Gece Kullanılmasının Ardından Bir Sonraki Geceye Hazırlanmaktadır.

Hava sıcaklıklarının eksi derecelere indiği zamanda barınabilecekleri bir evi olmayan ve sokakta yaşayan kişiler için barınabilecekleri sıcak bir alan sunmayı seçen şehir, küçük kapsül kulübeler geliştirmiştir. Geliştirilmiş bulunan yalıtım ve dayanıklı yapıdaki ürünlerle yapılan bu kulübelerin, bu özelliklere de ek olarak internete sahip olma özelliği de mevcuttur.

Diğer bir yandan ise kapsül kulübelerdeki internete sahip olabilme özelliği insanların kullanabilmesi için değildir. Bu internet bağlantısı sayesinde, kapsül kulübelerin kişilerin o gece kullanması için hizmet verip vermediğini saptanabilmektedir. Kapsül kulübelerin kapakları açıldığı zaman direkt merkeze bir sinyal gitmektedir. Bu sinyalin yardımıyla da merkez tarafından, sıcaklığı eksi derecelere düşmüş bir gecenin arkasından temizlenmeleri için bunların tespit edilmelerini sağlamaktadır.