Akıllı Telefonları Güvenli Kullanma Yolları Nelerdir?

Akıllı Telefonları Güvenli Kullanma Yolları Nelerdir?

Akıllı telefonların kullanım süreleri ve alanlar her geçen gün daha da artmaktadır. Nitekim günümüzde alışveriş ve banka işlemleri dahi akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Durum böyle olunca akıllara gelen sorulardan biri de akıllı telefonların ne derece güvenli olduğudur. Yaşamımızda bize önemli derecede kolaylık sağlayan akıllı telefonlar ne derece güvenlidir? Cevabınızı pek de bilemediğimiz bu soru karşısında yapmamız gereken şey elimizden geldiğinde akıllı telefonlarımızın güvenliğini sağlamaktır. Peki, akıllı telefonları güvenli kullanma yolları nelerdir?

1.Kilit

Akıllı telefon kullanımında dikkat edilmesi gereken hususların başında ekran kilidi gelmektedir. Nitekim kullanmış olduğumuz akıllı telefonların içerisinde birçok özel ögeye sahibiz. Akıllı telefonlarda diğer kişilere karşı kullanabileceğiniz en önemli güvenlik önlemi mevcut telefonunuza ekran kilidi koymanızdır. Telefonunuzun ayarlar kısmından halledebileceğiniz ekran kilidi ile cihazınızın sizden izinsiz bir şekilde kullanılarak içerisindeki veri ve görsellere ulaşılmasını engelleyebilirsiniz. Bunların dışında mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarınızda kullanabileceğiniz şifreleme yöntemleri de bulunmaktadır. Bu özellik çoğu telefonda yer almamakla birlikte App Store ya da Google Play Store’dan indirebileceğiniz uygulamalar uygulamalarınıza şifre koyabilirsiniz.

Rooting İşlemlerini Kabul Etmeyin

Günümüzde bazı uygulamalara ya da özelliklere erişim sağlayabilmek adına akıllı telefon kullanıcılarından telefonu root etmesi istenmektedir. Rooting işlemleri yapılacak en riskli işlemlerden biridir. Yapılması da kural dışı olan bir işlemdir. Mevcut verilerinizi güvende tutmak adına bu işlemden kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir.

Akıllı Telefonları Güvenli Kullanma Yolları Nelerdir?

Bilgi İşlem Kontrolü

Akıllı telefonları güvenli kullanma yolları nelerdir? Mevcut telefon numaralarını şirketleri için kullanan bireyler, yetkili kişilerden bilgi işlem bölümüyle alakalı bilgi almalıdır. Bireysel telefon numaralarını iş amaçlı kullanmak sanıldığından daha riskli bir durumdur.

Bluetooth’u Kapalı Tutun

Bluetooth kısmının her daim açık olması, akıllı telefonların siber saldırılara da açık olması denebilir. Ayrıca bu kısmın kullanılması telefonların bataryalarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Herhangi bir işiniz olmadığı takdirde Bluetooth’u kapalı tutmanız güvenliğiniz için daha iyi olacaktır.

App Store ve Google Play Store Dışı Uygulamaları Yüklememek

iPhone cihazına sahip kişiler App Store dışında yer almakta olan uygulamaları telefonlarına yükleyemese dahi bu durum Android cihzlarda gerçekleşebilmektedir. Bu durum Android cihazların virüs riski ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Bu durumda mevcut Store’ların dışında herhangi bir siteden uygulama indirilmemesi gerekmektedir.