usb extension cable 57c768dc3df78c71b6566b04 1

USB Yuvası Neden Bozulur?

USB yuvası neden bozulur sorusu birçok kullanıcı tarafından cevabı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkıyor. USB 1996 yılında hayatımıza girdiğinden beri, veri akış hızını artırmak için kullanılmaya devam ediyor. Farklı cihazları bilgisayarınıza veya akıllı televizyon gibi elektronik aletlerinize bağlamaya yaran USBler, teknoloji dünyasında önemli bir yer kaplıyorlar.

Bilgisayarınızda USB belleklerin bağlanabilmesi için USB girişleri bulunmaktadır. Bu USB girişleri ile birçok akıllı cihazdan bilgi ve belge aktarımını bilgisayarınıza yapabilirsiniz. Farklı tipte USB uçları olduğundan bilgisayarınızda da farklı türde USB girişleri bulunmaktadır. Bu girişlerin bozulması cihazınızı başka cihazlara bağlamanızı engelleyecektir. USB yuvasının bozulması ile fare veya yazıcı gibi cihazları da bilgisayara bağlamada sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumlar hem bilgisayarınızın verimini düşürecek hem de veri akışının önünü kesecektir. USB yuvasının bozulması sorunuyla karşılaşan kullanıcılar, sorunun çözümü ile ilgili derin bir araştırmaya koyulurlar. Siz de USB yuvasının bozulması sorunu ile karşılaşır iseniz aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayarda USB Yuvasının Bozulması

USB yuvası neden bozulur ve çözüm yolları nelerdir soruları birçok kullanıcının cevap aradığı sorulardır.  Bu sorunun çözümü için bilgisayarınızda takip etmeniz gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları takip ederek sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

  • USB cihazınız bilgisayarda tanınmıyor ise USB cihazınızda bazı sorunlar olabilir. Öncelikle USB cihazının tanınmamasının nedeninin bilgisayardan mı yoksa USB cihazından mı kaynaklandığını tespit edin.
  • USB cihazları bilgisayara bağlamadan önce gerekli yazılımları cihazları yüklediğinizden emin olun
  • Bağlamak istediğiniz cihazın kablosunda hasar olup olmadığını kontrol edin
  • USB cihazını başka bir bilgisayara bağlamayı deneyin. Bağlamaya çalıştığınız USB cihazı başka bir bilgisayarda çalışıyor ise sorun bilgisayarınızda demektir. Eğer cihaz bağlamaya çalıştığınız aygıtı algılamıyor ise sorun bağlanmaya çalıştığınız USB cihazdan kaynaklanmaktadır.

usb extension cable 57c768dc3df78c71b6566b04 1 24351328292 1e8d08346d o

Sorunun Ani Güç Değişimlerinden Olup Olmadığını Kontrol Edin

USB yuvası neden bozulur diye araştıran kişilerin karşılaştığı cevaplardan biri sorunu aygıt yöneticisinden çözmek ile ilgilidir. USB girişleri ile ilgili olan sorunlar enerji değişimlerinden kaynaklanabilir. Cihazınıza bağlamaya çalıştığınız elektronik aletlerde meydana gelen enerji değişimleri USB girişlerde bazı aksaklıklara neden olabilir. USB girişlerinde meydana gelen enerji değişimleri girişlerin kullanılmasını engelleyebilir. Ani enerji değişimleri ciddi sorunlardır ve sorunun bu değişimden mi kaynaklandığını anlamak için bilgisayarınızdan minik bir kontrol yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi kısmını açarak Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri yazan seçeneği bulun. Bu seçeneği açtığınızda ünlem işareti ile karşılaşıyor iseniz arızanın nedeni bu güç değişiminden kaynaklanıyor demektir. Bu sorunu çözebilmek için kullandığınız cihazları güncelleyin.

Aygıt Yöneticisinden Gerekli Ayarları Yapın

USB yuvasının neden bozulduğunu araştırıyor iseniz bilgisayarınızdaki donanım değişikliklerini taramanız ve sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını emin olmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki donanım değişikliklerini taramak için şunları yapabilirsiniz.

  • Bilgisayarınızda başlat tuşuna basın
  • Açılan sekmeden çalıştıra tıklayın
  • Aygıt yöneticisini bulun ve açın
  • Açılan sekmede donanım değişikliklerini taraya tıklayın
  • Yukarıdaki işlemleri yerine getirdikten sonra bağlamak istediğiniz cihazı USB girişine takın. Cihazın algılanıp algılanmadığını kontrol edin

Bilgisayarın Yeniden Başlatın

USB yuvası neden bozulur diye merak edip çözüm atıyor iseniz yapabileceğiniz bir çözüm yolu daha vardır. Aygıt yöneticisi ile ilgili gerekli taramaları yaptıktan sonra sorun giderilmemişse bilgisayarınızı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarı açtıktan sonra USB cihazınızı tekrar bağlamayı deneyin. Eğer sorun giderilmiş ise USB cihazınız çalışacaktır.