İstanbulkart ile HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart ile HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da toplu taşımada gerekli olan İstanbulkart kullanımı ile ilgili bazı düzenlemeler gündeme gelmişti. Yapılan açıklamalara göre 15 Ocak 2021 tarihi itibariyle İstanbulkart kullanan kişilerin kartlarına HES kodu yüklemeleri zorunlu hale getirildi. Kartlarına HES kodunu tanımlamayan kişilerin ise toplu taşıma araçlarına girişinin kabul edilmeyeceği dile getirildi. Yapılan bu açıklamaların arından merak edilen konuların başında İstanbulkart’a HES kodunun nasıl yükleneceği gelmektedir. Peki, İstanbulkart’a HES kodu yüklemesi nasıl yapılır?

İstanbulkart’a HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

15 Ocak 2021 tarihi ile uygulamaya geçecek olan HES kodu eşleştirme işlemi, internet üzerinden kolay bir şekilde halledilebilmektedir. Bu tarihten itibaren HES kodu tanımlamamış kişiler, hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlayabilirler. HES kodu tanımlama işlemini gerçekleştirmek isteyen bireyler öncelikle mevcut HES kodlarını gerekli sistemlerden almalıdırlar. HES kodunu almak için belirli uygulamalar ve sistemler mevcuttur. Siz de bu işlemlerle HES kodunuzu ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

İstanbulkart ile HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

SMS ile HES Kodu Alma

Kişiler telefonlarının mesaj kısmına giriş yaparak;

HES yazıp boşluk bırakarak T.C kimlik numarasını tekrar boşluk bırakarak T.C kimlik seri numarasının son 4 hanesini 2023’e kısa mesaj olarak gönderebilirler. Bu işlem sonucunda HES kodları SMS olarak ücretsiz bir şekilde gelecektir.

Hayat ve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

Telefona indirilmiş olan Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu alınabilmektedir. Kişiler, uygulamaya kayıt olarak giriş yapmanın ardından ‘’HES Kodu İşlemleri’’ kısmına giriş yaparak ‘’HES Kodu Oluştur’’ butonundan kodlarını hızlı ve güvenilir bir şekilde oluşturabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Oluşturma

E-Devlet sistemine giriş yapan kullanıcılar yukarıda yer alan arama butonu kısmına ‘’HES Kodu Sorgulama’’ yazarak arama yapabilirler. Bunun sonucunda HES kodu almanız için gerekli sayfaya yönlendirileceksiniz.

İstanbulkart’a HES Kodu Nasıl Tanımlanır?

İstanbulkart’a HES kodu yüklemesi nasıl yapılır? Bu işlem için kişilerin;

https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/ adresine giderek gerekli bilgileri doldurması gerekmektedir. T.C Kimlik ve Istanbulkart numarası ile kolay bir şekilde HES kodunuzu kartınıza tanımlayabilirsiniz. 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren HES kodu tanımlanmamış kartlar toplu taşımalarda geçersiz kılınacaktır.