AMD yeni bir 7000 grafik kartina 2 TB bellek koydu

AMD yeni bir 7000 $ grafik kartına 2 TB bellek koydu

Radeon Pro SSG’nin bazı deli özellikleri var: 16GB HBM2 bellek ve 2TB’lık SSD depolama alanı bulunuyor.

Tüketici tarafında, AMD, nihayet yüksek çözünürlükte ve VR’de oyun oynamak için Radeon RX Vega grafik kartları serisini açtı . Ancak bu oyunları gerçek anlamda yapmak için ve diğer mesleki içerik işleri için AMD, Vega tabanlı GPU’lar ile bir çift canavar iş istasyonu kartı da duyurdu. Bir tanesi, katı hal bellekten 2 TB’lık kayıpla dolaşıyor.

Bu Radeon Pro SSG olacaktır. Ciddi içerik oluşturma amacıyla üretilen Radeon Pro SSG, 16GB HBM2 ECC belleği, genişletilmiş bellek desteği için bir çift M.2 porta takılı 2 TB NAND flash bellek ile eşleştirir. Temel olarak, bir çift NVMe SSD’leri bulunmasını destekler. AMD, prototipi Radeon Pro SSG (Fiji’ye dayanan) ile aynı şeyi yaptı ancak bu kartın sadece 4GB VRAM’si vardı ve 1 TB’lık genişletilmiş bellek desteğinden üstün kaldı. Artı, yalnızca bir geliştirici kiti olarak mevcuttu ve tam bir perakende sürümü görmedim.

Bu yeni nesil, 2.048 bitlik bellek arabirimli 16GB HBM2 gibi Vega ile birlikte gelen tüm güncellemeleri alıyor. Daha da önemlisi, AMD’nin SSG API’si, uygulama geliştiricilerinin GPU’nun darboğaz oluşturabilen CPU, PCIe veri yolu ve sistem arayüzünü atlayarak GPU’nun doğrudan 2 TB’lık onboard SSD depolama alanına konuşmasına izin vermesine izin veriyor. AMD, kartın SSG bölümünün 8GB / s’ye kadar veri okuyabileceğini ve 6GB / s’ye kadar veri yazdırabileceğini söyledi. Bu, HBM2’den çok daha yavaş, ancak Yüksek Bant Genişliği Önbellek Kontrol Cihazı (HBCC) ve doğrudan erişim sayesinde, PCIe veri yolu üzerinden SSD’lerle konuşmanın hâlâ iki katından daha hızlı.

2TB, bir GPU için müstehcen bir ‘bellek’ miktarı gibi görünse de, bu bellek tüm içerik oluşturuculara raw 8K içeriğini 4K’lık bir iş akışı kadar kolaylıkla oynatmaya, işlemekte, dikiş atmaya ve post proseslemeye yardımcı oluyor. AMD’ye göre, bu kart, büyük veri setleri ile uğraşanlar için donanımda köklü bir değişime işaret ediyor.

AMD, SSG özelliğine ihtiyaç duymayan geliştiriciler için Radeon Pro WX9100’ü tanıttı. Genişletilmiş bellek desteği içermez, aksi halde aynı kart olur. Her iki model de 64 yeni nesil hesaplama ünitesi (4,096 akış işlemcisi) ile donatılmıştır ve 24,6 TFLOPS çift duyarlıklı performans ve 12,29 TFLOPS tek hassasiyetli performans sağlayabilir.

Açıkçası hiç kimse bunları oyun oynamak için veya daha doğrusu sadece oyun oynamak için alacak. Profesyonel kartlarının AMD tarafından piyasaya sürülmesinin en önemli sebeplerinden biri, yeniden başlatma yapmadan sürücüleri değiştirme olanağı. Bu, oyun geliştiricilerin profesyonel sürücüler kullanarak içerik oluşturabildikleri, daha sonra test etmeleri için AMD’nin düzenli ReLive sürücülerine geçtikleri (veya yalnızca uzun bir kodlama sonrasında oyun oynamak için) geçirebileceği anlamına geliyor.

Radeon Pro WX9100 (2.199 $) ve Radeon Pro SSG ($ 6.999), 13 Eylül’de piyasaya sunulacak.