WhatsApp geri adım

WhatsApp geri adım atacak mı?

WhatsApp geri adım atabilir mi? Pek çok WhatsApp kullanıcısının merak ettiği sorulardan birisi gündemde olan bu soru olarak yer alıyor.

Dünyanın en çok kullanılan sohbet uygulamalarından birisi olan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde aldığı bir karar ile gündeme oturmuştu. Alınan bu karara göre WhatsApp’taki kullanıcı verileri Facebook’a aktarılacaktı. Bu durum pek çok kullanıcının dikkatini çekmişti.

Kullanıcılar yaşanan bu olaydan sonra WhatsApp yerine alternatif uygulamalar arayışına girmeye başladı. Telegram, BiP, WeChat gibi pek çok uygulamanın yanı sıra dikkat çeken uygulamalardan birisi de Signal oldu.

Elon Musk’ın önerdiği bir uygulama olan Signal, birden fazla firma olduğu için başka bir firma ile karıştırıldı. Elon Musk’ın bu önerisinden sonra borsaya yatırım yapmaya başlayan insanlar yanlışlıkla sohbet uygulaması olan Signal değil Signal Advance adlı bir firmadan hisse aldı.

1 $’ın altında değere sahip olan bu hisse 60 katın üzerinde değer kazanarak bir anda 60 $’ın üzerine çıktı. Şu anda borsada 30 $ olan firma tarihin en iyi anlarını yaşıyor gibi duruyor.

WhatsApp geri adım

WhatsApp geri adım atar mı?

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasından kısaca bahsetmek gerekirse Facebook şirketi normalde verileri ayrı ayrı topluyordu. Yeni aldığı bir karar ile birlikte WhatsApp, Instagram ve diğer uygulamalardaki verileri tek bir yerde toplayıp Facebook’ta birleştirecek. Bu da şirket için yer tasarrufu anlamına geliyor.

WhatsApp, kullanıcı verilerini Facebook’ta toplayıp kullanıcıya daha iyi reklamlar sunmak istiyor. Örneğin WhatsApp’ta herhangi bir konu konuşulduğunda bu veri yapay zeka tarafından işleniyor ve Facebook uygulamalarında en uygun reklam kullanıcıya sunuluyor.

Kısacası Facebook ve uygulamaları zaten kullanıcı verilerini topluyordu. Yaşanan bu olayların ardından Twitter’da günlerce bu konu tartışıldı ve WhatsApp silme hareketi başladı. Bunun yanı sıra yaşanan bir diğer olaya göre KVKK yani Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp’ın bu durumu için toplanma kararı aldı.

WhatsApp bir taraftan kullanıcıların tepkisi bir taraftan KVKK’nın bu konuyu incelemeye alması şirketin kararını etkiler mi bilinmez fakat gizlilik politikasında bir değişiklik yapılacağını düşünmüyoruz.