Uzay Kategorisi
9 saat önce

NASA Plütonyum Kullanımına Yeniden Başlayacak

0 Yorum

NASA, daha önce kaynak bulamadığı için kullanımını bitirdiği plütonyum kullanımına yeniden başlayacağını açıkladı. NASA, gelecekte yapacağı yeni keşifler için araştırma ve geliştirme sürecinin yanında aynı zamanda yeni uzay araçları içinde projeleri değerlendiriyor. Bu değerlendirme esnasında, uz..

2 gün önce
Drake denklemi

Uzaylıların varlığını kanıtlayan matematik denklemi: Drake denklemi

0 Yorum

Drake denklemi olarak isimlendirilen son derece özel denklem, birçok olasılığın hesaplanmasıyla birlikte uzaylıların galaksimizin bir köşesinde kesinlikle var olduğunu ortaya koyuyor. İnsanlık yüzyıllardır evrende tek olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Kendi gezegenimizin bile tüm gizemlerini çö..

3 gün önce

Hawking’in Ölmeden Önce Yazdığı Araştırma Ortaya Çıktı

0 Yorum

Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren astrofizikçi Stephen Hawking’in paralel evrenler üzerindeki tespitlerine yer veren bir araştırması ortaya çıktı. Stephen Hawking’in ölmeden 2 hafta önce imza attığı araştırmayı ortaya çıkaran Business Insider'da yer alan habere göre, Hawking ve ekibi Büyük Patlam..

1 hafta önce
asteroit

Asteroit yok etmek için nükleer bomba kullanılabilir mi?

0 Yorum

Dinozorların yok olmasına neden olan asteroit bugün Dünya’ya yaklaşsaydı ne yapabilirdik? Bilim insanları, asteroiti bombalarla durdurmanın mümkün olup olmadığını araştırdı. Her ne kadar Dünya’nın bize ait olduğunu düşünsek, bu şekilde yaşasak da gezegenimizin tarihi insanlığın ortaya çıkışından ..

1 hafta önce

Ünlü Profesör Stephen Hawking Hayatını Kaybetti!

0 Yorum

Bir çok konuda yaptığı açıklamalar ile kimi insanları hayrete kimi insanları da şaşkına çeviren ünlü profesör Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Hawking'in çocukları olan Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yaptıkları yazılı açıklamada "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olm..

1 hafta önce

Elon Musk: Karanlık Çağdan Kurtulmanın Tek Yolu Mars!

0 Yorum

South by South West (SXSW) konferansında konuşan Elon Musk: “Dünyanın karanlık çağından kurtulmasının tek yolu Mars’a koloni kurmak” dedi. Musk konuşmasının devamında ise: “Uygarlığı geri getirmek için bir yerlerde insan uygarlığına ait bir tohumunun yeterli olduğundan emin olmak istiyoruz ve bel..

1 hafta önce

Elon Musk, Falcon Heavy’nin Kısa Filmini Paylaştı!

0 Yorum

50. kalkışını gerçekleştiren SpaceX, 'in kurucusu olan Elon Musk, Westworld ile ortaklaşa çalışarak, Falcon Heavy için bir kısa film hazırlattı! SpaceX, Falcon Heavy ile dünyanın en güçlü roketi olduğunu geçtiğimiz günlerde yörüngeye yerleştirdiği 6 Tonluk 30W-6 uydusu ile kanıtlamış oldu. Tes..

1 hafta önce

NASA İle İsmini Güneş’e Gönder!

0 Yorum

NASA, Parker Solar Probe projesi ile adını tarihe yazdırmaya hazırlanırken, başlattığı proje ile adını güneşe göndermek isteyenlere de imkan sağlıyor. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın güneşe en fazla yaklaşması planlanan uzay sondası Parker Solar Probe ile gönüllülerin adlarını Güneş’e..

2 hafta önce

Uzayda 1 Yıl Geçirdi; DNA’sı Değişti!

0 Yorum

Uzayda yaşam kurabilmek için çalışmalar devam ederken, Bir NASA Astronotu'nun DNA'sı ikiz kardeşininki ile karşılaştırıldığında önemli derecede farkların olduğu ortaya çıktı. NASA, Uzay araştırmalarının yanında, uzayın insan üzerinde ki etkilerini araştırıyor. Bu araştırmaları esnasında NASA, Ulu..

2 hafta önce

6 Ton’luk Uyduyu Uzaya Göndererek Bir Rekora İmza Attı!

0 Yorum

50. fırlatışı gerçekleşen Falcon 9 Roketi ile SpaceX, dolayısı ile Elon Musk, çok önemli bir başarıya da imza atmış oldu. Tekrar kullanılabilmesi ile dünyanın ile roketi olan Falcon 9, 6 Ton'luk Hispasat 30W-6 uydusunu uzaya götürmeyi başardı. Successful deployment of Hispasat 30W-6 to a geostati..