SpaceX Firmasının Uzaya Bir Anda 143 Adet Uydu Yollayacağı Transporter-1 Görevinin Tarihi İleri Bir Zamana Alındı

SpaceX Firmasının Uzaya Bir Anda 143 Adet Uydu Yollayacağı Transporter-1 Görevinin Tarihi İleri Bir Zamana Alındı

Merkezi Amerika’da olan özel bir uzay taşımacılığı yapan şirket SpaceX, bir kerede 143 uydu aracının uzaya yollanacağı Transporter-1 isimli projesini hava koşullarının uygun olmaması sebebiyle tarihini değiştirdi. SpaceX, 24 0cak 2021 Pazar günü TSİ 18.00’de ilgili araçları uzaya yollamayı deneyecek.

Tüm dünyada tanınan bir iş adamı olan Elon Musk’ın üst düzey yöneticiliğini yaptığı merkezi Amerika’da olan firma, sadece tek Falcon 9 roketinde 143 adet uydu aracını uzaya yollayacağı Transporter-1 projesini daha sonra gerçekleştirme kararı aldı. Eğer hiçbir aksaklık olmasaydı 23 Ocak 2021 cumartesi günü TSİ 17.40’de yapılacak olan fırlatma işlemi, hava şartlarının uygun olmaması sebebiyle bir gün sonra yapılmak üzere ertelendi.

SpaceX şirketinin yetkili mercileri tarafından açıklandığı üzere, ertelenen uyduların uzaya gönderilmesi işleminin 24 Ocak 2021 Pazar günü TSİ 18.00’de Cape Canaveral Askeri Sahasından deneme işleminin yapılacağı bilgisi aktarıldı. Firma, verdiği bilgilerde açıkladığı üzere hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle projeyi başlatamadıklarını; veri toplanması için ise T-30’ a kadar gene de geriye doğru sayım işleminin yapılacağını açıkladı. Bunlara ek olarak ise 24 Ocak 2021 Pazar günü yapılacak olan uyduları uzaya yollama işlemi, SpaceX firmasının web sitesi ve Youtube hesabından canlı yayın aracılığıyla da izlenebilecek.

SpaceX Firmasının Uzaya Bir Anda 143 Adet Uydu Yollayacağı Transporter-1 Görevinin Tarihi İleri Bir Zamana Alındı

Bir Kerede 143 Adet Uydu Cihazının yörüngeye Sokulması Amaçlanıyor.

Transporter-1 adı verilen bu proje, SpaceX şirketinin farklı farklı 133 minik uyduyu ve de firmanın 10 Starlink internet uydusunu yollayacağı ilk görevi olma niteliği taşımaktadır. SpaceX’in üretimden sorumlu olan başkişisi Andy Tran, bir kerede 143 adet daha küçük nitelikte olan uydu cihazlarını uzaya gönderecek olan projenin yapılmasının bir rekor olacağını da dile getirmiştir.

İnternete olan ulaşım imkânlarının gelişmiş olmadığı kesimlerde uzaydan bu imkânı sağlamak için oluşturulmuş bir proje olan Starlink, şimdiye kadar ise sayıları 1000’i aşkın uydu aracını Dünya’nın yörüngesine yerleştirmiştir.

Uydu cihazlarını tek kullanımlık olmayan Falcon-9 isimli roketlerle uzaya gönderen firma, 2020’li yılların yarısına kadar ise yaklaşık 12.000 kadar uyduyu yörüngeye sokmayı planlamaktadır.