ESA Kısaltmasıyla Bilinen Ajans, Dünyadan Atmosfere Doğru Gitmekte Olan Mavi Işıkların Hayranlık Uyandıran Videosunu Yayınladı.

ESA Kısaltmasıyla Bilinen Ajans, Dünyadan Atmosfere Doğru Gitmekte Olan Mavi Işıkların Hayranlık Uyandıran Videosunu Yayınladı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Uluslararası Uzay İstasyonu konumundan görülebilmiş olan, dünyadan uzaya giden ‘mavi ışıkların’ nedeninin ne olduğunu içeren bir açıklama niteliğinde bir paylaşım yaptı. Yayınlanmış olan video ile somutlaştırılan mavi ışıklar, çok fazla karşılaşılıp, görülemeyen doğa ile ilgili bir olayın büyüleyici görünüşünü yansıtmaktadır.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), şimdiye kadar neredeyse hiç gözlemlenememiş bir doğa olgusu olan bu olayın bir videosunu paylaşıştır. Paylaşılan videoda bulunan görüntülerde ise oldukça yoğun bir bulut katmanının içinde meydana gelen ve de mavi ışıkların yayılmasına sebep olan patlamaların arkasından dünyamızdan dünya dışına doğru gitmekte olan mavi renkteki bir ışık gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere ve de görüntülerden de elde edilen bilgilerle, videodaki olayın yaşandığı yer Pasifik Okyanusunda yer alan Nauru Adasıdır.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) bulunan  Atmosfer-Uzay Etkileşimleri cihazının (ASIM) yapmış olduğu gözlemlere göre oluşan bahsi geçen mavi ışık, yoğun bir fırtınanın mevcut olduğu bir gökyüzünde, atmosferle elektronlar ve radyo dalgaları sayesinde meydana gelen atmosferik bir elektrik deşarjı tanımıyla adlandırılmaktadır. Ayrıca da çoğunlukla da atmosferik yıldırım adıyla da bilinmektedir.

ESA Kısaltmasıyla Bilinen Ajans, Dünyadan Atmosfere Doğru Gitmekte Olan Mavi Işıkların Hayranlık Uyandıran Videosunu Yayınladı.

Dünyadan Gözlenmiş ve Kayıt Altına Alınabilmiş Olması Gerçekleşmesi Beklenmeyen Bir Olaydı.

Yaşanmış bulunan bu durumun dünyadan gözlenmiş olması aşırı derecede hızlı olan bir durum olması sebebiyle yapılması neredeyse imkânsız olarak bakılan bir olaydı. Bu imkânsızlığın sebeplerinden biri de hızlı gerçekleşiyor olmasının yanında dünyanın oldukça kalın olan bulut katmanıydı. Fakat ASIM’ın faydasıyla bilimle uğraşmakta olan kişiler bir yandan mavi ışıklara benzeyen olayları, diğer bir yandan ise de stratosferde yaşanan çoğu doğa olaylarını kolaylıkla gözlemleyebilmekte ve de araştırmalarında kullanabilmektedirler.

Yaptıkları bilimsel araştırmalar hususunda bilim ile uğraşmakta olan kişilere fayda sağlayan ASIMISS’de mevcut olan ve fırtınalı atmosfer durumundan dolayı oluşan, ayrıca üst atmosfere kadar da ulaşan elektrik deşarjlarını gözlemleyebilmek amacıyla geliştirilmiş optik kamera ve fotometreden meydana gelmiş monitördür. Bunlara ek olarak ise daha birçok araştırmada bu cihazdan yararlanılması da beklenmektedir.