En sıcak yıllardan birisi

En sıcak yıllardan birisi 2020 oldu

Küresel ısınma iyiden iyiye etkisini göstermeye devam ederken en sıcak yıllardan birisi 2020 yılı olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

Küresel ısınma, yalnızca ülkemiz için değil dünyanın birçok bölgesi için de önemli bir durum olmakta. Koronavirüs salgını her ne kadar dünyayı etkilese de küresel ısınma ve kuraklık durumu da dünyanın önemli konularından birisi olarak gündemde.

Koronavirüs salgını ile birlikte uzmanlar dünyanın daha iyi bir yere gideceğini düşünüyordu. Hava temizlendi, fabrikalar çalışmaya ara verdi, doğa kendine geldi fakat küresel ısınma hız kazandı. Bununla birlikte ozon tabakası da büyük bir delinmeye girdi.

En sıcak yıllardan birisi 2020 olarak kaydedildi

NASA tarafından hazırlanan raporda 2016 yılının kayıtlara geçen en sıcak yıl olduğu açıklanmıştı. 2020 yılı için de yeni bir rapor hazırlayan NASA, 2020 yılının 2016 yılına oldukça yakın bir düzeyde olduğu belirlendi. Yani 2020 yılı, 2016 yılı ile birlikte tarihin en sıcak yıllarından birisi oldu.

En sıcak yıllardan birisi

Zaten en sıcak 20 yıl listesi incelendiğinde küresel sıcaklığı yüksek olan yılların genellikle 2000’li yıllardan sonra olduğu görülüyor. Yani 2000’li yıllardan sonra sık sık sıcaklık rekorları kırıldı. 1900’lü yıllarda dünya günümüze göre daha soğuk bir gezegen iken 2000’li yıllar ve sonrasında sıcaklıkta ciddi bir değişim gözlemlendi. Gezegenin düzelmesi için koronavirüs salgınında alınan önlemler dahi yeterli olmadı.

2020 yılında yaşanan bazı ayların da en sıcak aylar veya en sıcak aya yakın aylar olduğu haberleri gündeme gelmişti. Özellikle Şubat, Mayıs ve Eylül ayı tarihte en sıcak aylar arasında yer bulmuştu.

Küresel ısınma ülkemizde de etkisini gösteriyor. Geçtiğimiz yazdan beri yağışsız döneme giren ülkemizde pek çok bölgede kış vakti geldiği halde yağış düşmemişti. Yani aylarca süren kurak bir hava hakimdi. Bu da barajlardaki su seviyesinde ciddi bir düşüş sağlamıştı. Ocak ayının ortası ile birlikte yağışlar düşmeye başladı ve barajlar doldu fakat gelecekte olabilecek bir su krizine karşı vatandaşların suyu tasarruflu kullanması gerekiyor.