Microsoft, yazılımcılara hitap eden GitHub’ı yüksek bir fiyata satın alabilir

58
GitHub Microsoft

İçerdiği bilgiler, kullanıcı paylaşımları ve yazılım üzerine kurulu ortamıyla birçok yazılımcı için faydalı bir platform olan GitHub, Microsoft’un satın alma listesinde bulunuyor. Platformun 3 sene önce 2 milyar dolar değere sahip olduğu biliniyor ancak Microsoft’un teklifi henüz kesin değil.


Microsoft şimdi de GitHub‘ı gözüne kestirdi. Yazılımcılara hitap eden ve milyonlarca kullanıcısıyla faydalı bir ortam oluşturmayı başarmış olan platform, 2015 senesine ait bilgilere göre yaklaşık 2 milyar dolarlık bir değer sahipti. Elbette Microsoft’un bu fiyatın üzerinde bir rakam sunması bekleniyor ve şirketin 5 milyar dolarlık teklifle anlaşma masasına oturduğu yönünde söylentiler var. Ancak teklifin detayları hala kesinlik kazanmış değil.

GitHub’ın ismi bir süredir Microsoft ve Google ile anılıyordu. Geçen sonbahar mevsiminde şirketin CEO’su Chris Wanstrath görevinden ayrılmıştı ve yerine birisi bulunamamıştı. Bundan dolayı Google veya Microsoft tarafından görevlendirilen bir ismin başa getirilebileceği düşünülüyordu.

GitHub Microsoft

Bazı tahminler de CEO bulunamamasından dolayı şirketin satılmasında karar kılındığı yönünde. Yönetim kurulu yeni bir ismi başa getirmek yerine direkt tüm şirketi devretmeye karar vermiş olabilir.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki şirketler arasındaki görüşmeler ve rakamlar tamamen tahminlerden ibaret. Henüz kesinlik kazanmış bir bilgi mevcut değil.

Kaynak

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here