IMG 7853

Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Laptop klavye çalışmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar, öncelikle sorunun kaynağını bulmaya çalışabilir. Laptoplar taşınabilir boyutlara ve ağırlıklara sahip olduğu için günlük birçok iş için kullanıma uygun hale gelmiştir. Fonksiyonel kullanımlar sunan cihazlarda iş, eğitim ve sosyal ihtiyaçlar en iyi şekilde karşılanabilir.

Bilgisayarı Yeniden Başlatmak

Laptoplarda bulunan klavyeler çeşitli sebeplerden dolayı çalışmayabilir, soruna yol açabilecek nedenler şu şekildedir;

  • Fiziksel darbe.
  • Eski sürücü.
  • Yapışkan tuşlar.

Yaşanılan çeşitli sorunlardan dolayı bilgisayarınızın klavyesinde sorun yaşayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlardan daha farklı tasarımlara sahip olmalarında dolayı cihaz ile birlikte kullanılan klavyede sorun yaşanması endişe yol açabilir. Endişe duyulmadan tercih edilebilecek bazı yöntemler bulunur, bunlardan ilki bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarlarda yaşanan sorunların birçoğunu çözmek için bilgisayarları yeniden başlatmak oldukça faydalıdır. Geçici klavye sorunları için oldukça etkili bir yöntem olabilir.

Klavye Temizliği Yapmak

Laptop klavye çalışmıyor endişesine kapılmadan önce denenmesi gereken yöntemlerden biri klavye temizliğidir. Laptoplarda bulunan tuşlar, harici klavyelere kıyasla daha az boşluğa sahip olsa da kir konusunda dikkatli olunması gerekir. Klavye tuşlarının arasından giren toz, kir ve pislikler bir süre sonra tuşların altında birikmeye başlar. Tuşa basıldığı zaman sorunlar yaşanmasına yol açar. Laptopların klavyelerine düzenli olarak temizlemeye çalışmak oldukça faydalıdır. Uygun malzemelerden yardım alarak klavye temizliği yapılması gerekir, cihazın sistemlerine zarar vermemek için su bazlı temizleyicilerden uzak durulmalıdır.

wm6bS

Yapışkan Tuşların Kontrolü

Klavyede belirli tuşların çalışmaması sorunu ile karşılaşan kullanıcılar, yapışkan tuşlar özelliğine dikkat etmelidir. Laptop klavye çalışmıyor diyen kullanıcılar sadece belirli tuşlarda sorun yaşayabilir. Oyun oynarken ve program kullanırken sık şekilde tercih edilen cihaz özelliklerinden biridir. Sadece tek bir tuş ile birden çok komut vermek mümkündür. Açık unutulmuş ya da yanlışlıkla aktif edilmiş yapışkan tuş özelliğini devre dışı bırakmak klavye sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Harici Klavye

Laptoplarda yaşanılan klavye sorunlarını anlamak için harici bir klavyeden yardım alınabilir. Yaşanılan sorunun yazılım tabanlı olup olmadığını anlamak için oldukça faydalı bir yöntemdir. Bilgisayara bağlanan harici klavye de çalışmazsa sorunun yazılım kaynaklı olduğu anlaşılır. Yazılım kaynaklı sorunlarda endişelenmeye gerek yoktur. Yetkili servis ya da uzman kişilerden yardım alınarak sorunlar kısa sürede çözülebilir.

Bilgisayarı Tarayın

Bilgisayarlara bulaşan virüsler, saklanan kötü amaçlı yazılımlar gibi sorunlar da klavyelerde sorun yaşanmasına yol açabilir. Sürekli olarak çoğalmaya yönelik şekilde planlanan virüsler, cihazlarınızda hızlı bir şekilde çoğalır ve program, dosya ve donanımların çalışmasına engel olur. Bilgisayarların işlevlerini kısıtlayan yazılımlar laptop klavye çalışmıyor sorununa yol açan durumlar arasında yer alır. Bilgisayarının klavyesinin çalışmadığını fark eden kullanıcılar, virüs taraması yapabilir. Virüs taramaları sadece belirli sorunlarda değil, düzenli olarak tercih edilebilir. Bilgisayarın herhangi bir sorun yaşamasının önüne geçmek için oldukça faydalı olabilir.