19771cd9c9c6d0ce99599e4ea6da0486

Klavye Tuş Testi Nasıl Yapılır?

Klavye tuş testi  klavyesinin olması gerektiği gibi çalışmadığını düşünen kullanıcılar tarafından tercih edilen bir testtir. Klavye bilgisayar kullanımı için en önemli parçalardan biridir. Bir destek ekipmanı olarak da ele alınabilecek olan klavyenin herhangi bir bölümünde meydana gelen arıza bilgisayar kullanımının ilk olarak etkileyecek ve kullanımın verimini düşürecektir. Siz de klavye tuş testi sayesinde hangi tuş ya da bölgede arazi olduğunu görebilir ve buna yönelik bir önlem alabilirsiniz.

Klavyemde Herhangi Bir Problem Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bilgisayarının klavyesinde bir problem olduğunu fark eden ya da bununla ilgili bir şüphe duyan kullanıcılar öncelikle programsız klavye testini denemektedir. Her zaman için bu test kullanıcılara yeterli gelmeyebilir ya da tatmin etmeyebilir. Bu durumda kullanıcılar genellikle program ile yapılan klavye tuş tesislerini tercih etmekte ve böylelikle denetimin çok daha büyük bir başarı ile sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Ancak herhangi bir program kurmadan tuş desteği yapmak istiyorsanız bunun için internet üzerinden klavye tuşlarını teste sokabileceğiniz online klavye testi sitelerini tercih edebilirsiniz. Bu sitelerin büyük bir çoğunluğunun kullanımı tamamen ücretsizdir ve herhangi bir programı bilgisayarınıza indirmeniz gerekmez.

maxresdefault 56

Online Klavye Tuş Testi

Online klavye tuş testi esnasında genellikle klavye bölümünün altında 3 farklı bölüm görülen bir grafik görüntü gelmektedir. İnternet sitesine girdiğiniz takdirde sizlere hangi tuşa ne kadar süre boyunca basmanız gerektiği ile ilgili yönergeler verilir. İnternet sitesinde sizlere verilen yönergeleri uyguladığınız takdirde klavyeniz teste tabi tutulacak ve böylelikle herhangi bir dışında arıza olup olmadığı hakkında tespit yapılacaktır. 

PassMark Keyboard Test ile Klavyenizdeki Arızaları Tespit Edin

Ancak online tuş testi klavyeniz için uygun değilse bu durumda klavye tuş testi programı da tercih edebilirsiniz. Tuş testi programları arasında bulunan ve en çok tercih edilen PassMark Keyboard Test bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Oldukça donanımlı bir program olan PassMark Keyboard Test uygulaması tuşların çok hızlı bir şekilde kontrol edilmesine yardımcı olan bir uygulamadır.

Bu program ile yalnızca tuşlarında meydana gelen arızaları tespit etmek değil tuş fonksiyonlarını da denetlemek mümkündür. Bunun yanı sıra klavye üzerindeki ledlerin kontrolü de program üzerinden sağlanabilir. Klavye tarafından oluşturulan tarama kodları ve tuşlama hızını ölçme konusunda da kullanıcılara yardımcı olan bu program oldukça donanımlı ve teknolojik bir uygulamadır.

Klavye tuş testi  programını çalıştırdığınız takdirde tuşların basılı olup olmadığı grafiksel bir görsel ile sizlere sunulmaktadır. Bastığınız her tuşta programdaki klavye resmi üzerinde değişiklik olmakta ve böylelikle tutuklamalar ve kombinasyonlar görülmektedir. Eğer klavye kullanımınız esnasında herhangi bir problem yaşadığınızı ve bu problem sebebiyle bilgisayar kullanım veriminin düştüğünden şüpheleniyorsanız klavye tuş testi programı ile böyle bir problem yaşayıp yaşamadığınızı tespit edebilirsiniz. Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarların bağlı olan klavyeleri için tercih edilebilecek olan bu uygulama donanım açısından oldukça başarılıdır ve var olan arızaları çok kısa süre içerisinde tespit eder.