2. Free Wifi Page

Wifi Geçmişi Nasıl Silinir?

Wifi geçmişi nasıl silinir kullanıcıların zaman zaman gerek duydukları konulardan biri haline gelir. İnternette geçirilen zamanların artması, birçok çeşitli kaynağa ve veriye internet üzerinden ulaşılması kullanıcıların bazı geçmişleri silme işlemine ihtiyaç duymasına yol açabilir. Tarayıcılar üzerinden arama geçmişlerini ve ziyaret edilen siteleri silmek oldukça kolaydır.

Wifi Geçmişi Nedir?

İnternet erişimini sağlamak için kullanılan cihazlara modem adı verilir. Çeşitli cihazları internete bağlamak için kullanılan bir araçtır. Modemler ile kurulan kablosuz bağlantıya ise Wifi adı verilir. Modemler, kendisi ile internet bağlantısı kuran cihazların bilgilerini kayıt altında tutar. Kayıt altında tutulan bilgiler ise; IP ve MAC adresleri gibi bilgilerdir. IP adresinin dinamik yapısı olması nedeniyle her modem açılıp kapatılmasında IP adresi değişmiş olur. Wifi geçmişi nasıl silinir işlemleri için öncelikle Wifi geçmişine ulaşılması gerekir.

Wifi Geçmişine Nereden Bakılır?

Wifi geçmişini silmek için modem geçmişine şu şekilde ulaşılabilir;

  • Modem ara yüzüne ulaşılır, çoğunlukla 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 IP adresi kullanılır,
  • Giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre girilir,
  • Açılan menü penceresinden Ağ ya da Bilgi Menüsü seçilir,
  • Kablosuz bağlantılar için Kablosuz ya da Wireless, kablolu bağlantılar için LAN k-seçilmelidir.

Ekranda açılan sayfada modem geçmişine erişilebilir. Anlık olarak bağlı olan cihazların sayısı, cihazların MAC adresleri ve cihazlara atanan IP adresleri ekrandan öğrenilebilir. Modem ara yüzüne giriş yapabilmek için istenilen kullanıcı adı ve şifresi genellikle; kullanıcı adı için admin, şifre için hizmet alınan firmanın adını girmek gerekir.

k2 items src ba2cdc73c0d2ea6c5ce0d76917ee1958

Wifi Geçmişinde Ziyaret Edilen Siteler Görülür mü?

Wifi geçmişi nasıl silinir hakkında bilgi almak isteyen kullanıcıların, Wifi geçmişiyle tarayıcı geçmişine ulaşamayacağını bilmesi gerekir. Modemlerin kayıt altında tuttukları bilgiler sadece IP adresleridir. Geçmişte ziyaret edilen siteleri silmek için, kullanılan tarayıcının geçmişi temizlenmesi gerekir. Kullanılan tarayıcıya göre farklılık gösterse de ayarlar menüsünden kolay bir şekilde silinebilir.

Wifi Geçmişi Silinebilir mi?

Kablosuz bağlantı kurmak için kullanılan modemlerden ulaşılan geçmiş kayıtlarının silinmesi mümkün değildir. Modem ara yüzü ile ulaşılan pencere üzerinden herhangi bir silme işlemi seçeneği sunulmaz. Teknik olarak mümkün olmayan işlemlerdir. Silmek yerine modemin kapatılıp açılması gerekir. Modemler kapatılıp tekrar açıldıkları zaman sıfırlanır. Modemde kayıt altında tutulan bilgiler oldukça kısıtlıdır. Bağlantı kurulduğu zaman kayıt altına alınan IP adreslerini sıfırlamak için yapılaması gereken modemi sıfırlamaktır.

IP adreslerinin silinmesi için modemi sıfırlamak Wifi geçmişi nasıl silinir sorusuna verilebilecek tek cevaptır. Bağlantı kurulduktan sonra cihazlarda ziyaret edilen siteler ve uygulamalar hakkında bilgiler modemde depolanmaz. Sadece IP adresinin kayıt altında tutulması, sıfırlama işleminin yeterli olmasını sağlar. Modemin kapatılıp açılması IP adreslerinin sıfırlanmasına yardımcı olsa da resetlemek daha kesin bir yöntem olabilir. Genellikle cihazların arkasında bulunan bir Reset tuşu bulunur.