How to spy on WhatsApp messages 1

Telefonda Casus Yazılım Var mı Nasıl Anlarım?

Telefonda casus yazılım  gelişen teknolojinin olumlu değil olumsuz yanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Cep telefonları günümüzde en yaygın olarak tercih edilen teknolojik ekipmanlardan biridir ve günlük birçok iş cep telefonları üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak bazı kullanıcılar herhangi bir sebep yokken cep telefonlarının kullanımının fonksiyonel olarak bozulmaya başladığını görebilir.

Ortada hiçbir sorun yokken ve yaptığımız denetimlere rağmen meydana gelen fonksiyonel bozulmalar telefonunuzda bir casus yazılım olması sebebiyle kaynaklanıyor olabilir. Casus yazılım olarak da bilinen bu uygulamalar genellikle sizlere gönderilen mesaj, arama ve dosya gibi kaynakların bir başka telefona yönlendirilmesi olarak bilinir. Birçok farklı sebep dolayısıyla yapılabilecek olan casus yazılımlar günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Casus yazılım kullanmak bir suç olsa dahi telefonunuzda bir casus yazılım olduğundan şüphe ediyorsanız izleyebileceğiniz farklı yöntemler ile bu problemi tespit edebilirsiniz.

Telefonun Aniden Kapanması ve Yeniden Başlaması

Telefonda casus yazılım  olduğunu gösteren ilk etkenlerden biri telefonunuzun aniden kapanıyor ve ardından yeniden başlıyor olmasıdır. Fakat elbette telefonunuzun aniden kapanarak yeniden başlıyor olmasına sebep olan tek etkenin telefonunuzda casus yazılım olması olduğunu düşünmek mantıklı değildir. Telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar ya da bataryada meydana gelen sıkıntılar da telefonun aniden kapanmasına neden olabilir.

Batarya Ömründe Değişiklikler Meydana Gelmesi

Eğer telefonunuza bir casus yazılım kurulduysa bu batarya ömrünüzde çok hızlı şekilde meydana gelen değişiklikler olmasına sebep olabilir. Casus uygulamalar batarya ömrünü kısaltır. Telefonunuzun şarjının aniden bittiğini ya da herhangi bir sebep yokken kısa süre içerisinde şarjın çok azaldığını fark ediyorsanız bu durum telefonunuzda bir casus yazılım olduğunu gösteriyor olabilir. Eğer telefonunuzu yoğun olarak kullanmadığınız ve bataryanızı herhangi bir problem olmadığı halde çok kısa süre içerisinde şarjınız azalıyorsa bu durumda telefonda casus yazılım bulunuyor olabilir.

Cellphone Spying

Arama Esnasında Ses ve Gürültüler

Eğer telefonunuz ile yaptığınız aramalar esnasında arkadan sesler ve gürültüler duyuyor ve bu ses ya da gürültülerin karşı taraftan gelmediğini biliyorsanız böylelikle telefonla konuşmalarının dinlendiğini anlayabilirsiniz. Ancak elbette arama esnasında meydana gelen ses ve gürültülerin tek sebebi casus uygulamalar değildir. Fakat bağlantı problemi olmadığından emin olduğunuz halde bu durum devam ediyorsa telefonunuza bir casus uygulama var demektir.

Telefona Gelen Anlamsız Bildirimler

Telefonda casus yazılım  ne olduğunu anlamak için izleyebileceğiniz bir diğer farklı yöntem ise telefonunuza gelen anlamsız bildirimler olarak bilinir. Herhangi birinin telefonunuza casus yazılım kurulması için cihazınıza birtakım konfigürasyonlar oluşturması gerekir. Bu konfigürasyonlar ise genellikle mesaj yoluyla verilen ve garip sembollerle ya da numaraları içeren mesajlar olarak bilinir. Eğer sizde bu gibi mesajlar alıyorsanız bu durum telefonunuzda casus bir uygulama olduğu anlamına gelebilir. Casus uygulamaları ortadan kaldırmak için yazılımı kaldırabilir ya da telefon işletim sisteminizi güncelleyebilirsiniz.