ae6c5a7d4177a36f60988a808f18f7a5

Adil Kullanım Kotası Nedir, Neden Çabuk Dolar?

Adil kullanım kotası  tüm internet sağlayıcılarında bulunan bir özelliktir. Çağın en büyük getirilerinden biri olan internetin hızla yayılması bu alandaki hizmet sektörünün de gelişmesini sağlamıştır. İnternet hizmetlerinin genel olarak yürütüldüğü bir iletişim başkanlığı bulunur. Bu başkanlık aracılığı ile Türkiye’ye ve dünyaya yayılan tüm internet sağlayıcılarının sahip olmaları gereken özellikler de belirlenir. Tek bir elden kontrol edilen bu sistemde Türkiye’de telekomünikasyon iletişim başkanlığı belirli zaman dilimlerinde farklı oranlarda uygulayarak adil kullanım kotası adı verilen bir çalışma başlatmıştır.

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Sayısal olarak ifade etmek gerekirse 2009 yılında başlayan adil kullanım kotası uygulaması özellikleri yoğun bilgi akışının sağlandığı veri trafiğinin azaltılması amacı ile uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Evde, ofiste veya işyerinde kullanılan internetin belirli bir kullanım alanından sonra kotaya maruz kalması yani faydalandığı hızının azalması anlamına gelmektedir.

Adil kullanım kotası kullanımı sırasında mpbs adı verilen internetin hızındaki düşüşler ve yavaşlamalar olarak daha net bir şekilde ifade edilmektedir. Her ay kendini yenileyen adil kullanım kotası özellikle yeni aya giriş yapıldığında internetinizin daha hızlı olmasının sebebidir. Ay ortasında veya sonuna doğru interneti kullandığınız miktarı ve yoğunluğa göre adil kullanım kotası devreye girmekte ve hızınız da azalma yaşanmaktadır.

image 4

Adil Kullanım Kotası Kullanımı

Bir başka ifade ile adil kullanım kotası özellikle belirli bir tutar ile satın almış olduğunuz sağlayıcınızın erişebildiği maksimum hizmet noktasıdır. Gündelik hayatta çok fazla veri kaybına sebep olabilecek dosyalar indiriyor ya da yüksek çözünürlükte filmler izliyorsanız bu da adil kullanım kocasının dolumuna sebep olacaktır. Sınırlı ve sınırsız tarifeler olarak ayrılan internet paketlerinde sınırlı tarifi ile bir aboneliğiniz bulunuyorsa adil kullanım kotasına daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Kota aşımından kaynaklı olarak ay sonunda faturanıza belirlenen miktarın üzerinde bir ücret yansıtılması ile de karşılaşabilirsiniz.

İnternet sağlayıcısını sınırlı bir paket üzerinden kullanıyorsanız; “adil kullanım kotası doldu” şeklinde bir uyarı aldığınızda internet kullanımını sınırlandırmanız veya buna göre bir önlem almaması almanız. Her ay bu sınırlama kendini yenilemekte ve eski şekilde eski hızı ile iletişim kurmaya devam edebilmektesiniz.

Adil Kullanım Kotası Neden Çabuk Dolar?

Özellikle internetten işlerinizin yürütüldüğü biri sektörde çalışıyorsanız adil kota internet kullanımızı ve kişisel işlerinizi zorlaştıracaktır. Bu gibi durumlarda bu kotanın neden çabuk dolduğuna dair fikir sahibi olursanız buna göre bir önlem alabilirsiniz şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnternet üzerinden incelenen her bir veri arka planda bir depolamaya sebep olur. Sürekli olarak temizliği yapılmayan bir de arka planda ki yerleşmiş ve çalışmaya devam eden yazılımların aktif olarak çalışması kota kaybına sebep olabilir.
  • Bir başka sebep ise uygulamaların sürekli olarak kendini yenilemesi, güncellemesi sebebiyle de kota hızınızdaki değişimlerdir. Sürekli gelen bildirimler de yine buna sebep olabilir.
  • Uzun saatlere yayılmış olarak izlenen video veya filmlerde kalitesi yüksek bir şekilde izlendiğinde kotanız da doluma sebep olur.
  • Ard arda oynatılan videolarda kotanızı hızlı tüketmektedir. Özellikle sosyal medya ağlarından; YouTube, Instagram gibi alanlar adil kullanım kotası dolması sebep olmaktadır.
  • Yoğun olarak interneti kullanmıyorsanız özellikle cep telefonunda sürekli olarak kendini yenileyen uygulamaların kotanızı götürülmesine engel olabilmek için belirli zaman aralıklarında kapatabilirsiniz. Bazen bilinçli bazen de farkında olmadan uygulamaların ve adil kullanım kotasını doldurduğunu gözlemlemekteyiz.