4a1bc7006d56a47f806a52bc9dcd5a31

Tehlikeli Olduğu İçin Chrome Tarafından Engellendi Hatası

Tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi hatası tarayıcınızı kullanırken bazı durumlarda karşınıza çıkabilir. Temelde bu bir hata değil Chrome tarafından cihazınıza zarar verebilecek olan isteye girişinizi engellemek için güvenlik yöntemidir. Fakat bazı dosya veya siteler esasında zararsız olmalarına karşılık Chrome tarafından zararlı olarak algılanabilirler. Bu türden bir sorunu çözmek için ise farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Chrome Tehlikeli Site Uyarısı Nedir?

Google Chrome kullanıcıların verilerini ve cihazlarını koruyabilmek için siteleri analiz etmektedir. Şayet bir site potansiyel açıdan tehlikeli olarak adlandırıldıysa tarayıcıda uyarı mesajı çıkacaktır. Bu mesaj ise tehlikeli olduğu için site engellendi şeklindedir.

Bu uyarı genelde sitenin kötü yazılımlar içerebileceğini, kullanıcı bilgilerini çalmaya çalıştığını ya da dolandırıcılık gibi durumların söz konusu olabileceğini gösterir. Bu yüzden uyarıyı ciddiye almak önemlidir. Ancak bazı durumlarda sorun çıkarmayacak siteler için de bu türden bir uyarı çıkabilir. Bunun önüne geçmek için de aşağıda bahsedilen yöntemleri deneyebilirsiniz.

Chrome Güvenlik İstemini Devre Dışı Bırakmak

Tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi hatasının çözümü için ilk olarak güvenlik istemini pasif hale getirebilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar:

  • İlk olarak Chrome’u açın. Sonrasında Ayarlar kısmını seçmek için sağ üst köşede bulunan üç noktalı menüye tıklayın.
  • Buradan da Gizlilik ve Güvenlik kısmına, sonrasında Güvenlik sekmesine gidin.
  • Bu kısımda tehlikeli dosyaların bilgisayara girmesini engellemek amacıyla Standart ya da Gelişmiş Koruma seçeneğini seçin.

2020 11 03 image 25

Antivirüs Programı Tercih Edin

İnternete bağlı olduğunuzda veya olmadığınızda bilgisayarınızı kullanırken her zaman verilerinizin korunması için gerekli önlemleri almanız gerekir. Bunun için de antivirüs programları kullanmanız önemlidir. Kötü amaçlı yazılımlar ya da reklamlar cihazınıza zarar verebileceği için hem cihazınızın çalışmasını engelleyebilir hem de çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bu türden sorunlar ile karşılaşmamak için cihazınız için en uygun olacak antivirüs programı seçmeniz yararlı olacaktır. Antivirüs programları çeşitlilik açısından oldukça fazladır ve cihazınıza uygun olanı bulmak için araştırma yapmanız gerekebilir. Ayrıca antivirüs programlarının ücretli olduğunu da unutmamalısınız.

Farklı Tarayıcılar Deneyin

Tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi ekranı sadece Chrome tarayıcınızda çıkıyor olabilir. Bu yüzden başka bir tarayıcı denemeniz için ilgili siteye ulaşmak açısından yardım sağlayabilir. Genellikle Chrome sonrasında en çok kullanılan tarayıcılar Opera, Edge ve Mozilla Firefox’tur. Özellikle Microsoft tarafından geliştirilen Edge son dönemlerin en popüler tarayıcılarından birisi.

Tarayıcı seçerken ise cihazınız ile tam uyumluluk gösterecek, yani performans açısından herhangi bir kayıp yaşatmayacak bir tarayıcı seçmeniz yararlı olacaktır. Opera gibi tarayıcılar kullanım esnasında cihazınızın fazladan yorulmasına yol açabilirler. Ancak Opera’da yerleşik halde VPN gibi özellikler de internet deneyiminizi daha keyifli ve performans odaklı hale getirebilir.