toyota motore ibrido

Hibrit Motor Nedir, Nasıl Çalışır?

Hibrit motor, elektrik ve benzin enerjisinin birleşerek arabanın hareketinde kullanılmasına yarayan motordur. Hibrit, melez demektir. Hibrit motor arabalarda hem akaryakıtla hem de elektrikle çalışan arabalar üretilmektedir.

Hibrit Arabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit arabalarda kullanılan motor işten yanmalı motor olarak adlandırılır. Bu da arabanın dışardan enerjiye ihtiyaç duymadan çalışması anlamına gelmektedir. Hibrit motorların çalışması için dışarıdan elektrik almaya ihtiyaç duymazlar. Hibrit motorlar kendilerini şarj etme özelliğine sahiptirler. Hibrit motor özellikleri şunlardır;  Hibrit motorlu araçlar ilk kalkışta; elektrik motorunu devreye sokar. Kalkışı gerçekleştirmek için gaz vermeye bile gerek yoktur. Elektrik enerjisi fren pedalından ayak kaldırıldıktan sonra araba harekete geçer.

Araç seyir halinde iken; araç hızlandığında benzinli motor ve elektrikli motor birlikte çalışarak maksimum düzeyde performans sergilerler. Araç yavaşlarken; elektrikli motor frene basıldığında kendi kendini şarj eder. Böylelikle dışarıdan bir elektrik enerjisine ihtiyaç kalmaz. Araç dururken; özellikle ışıklarda dururken araç hem benzinli hem de elektrikli motoru durdur böylelikle iki enerjiden de tasarruf edilir.

48c2bede1c6a44b78aadd5f958ae6f37

Hibrit Motorun Avantajları Nelerdir?

Hibrit motor hem benzin hem de elektrik enerjisi kullandığı için tercih edilir. Hibrit arabanın avantajları şunlardır;

  • Az yakıtla çok verim sağlarlar. Her iki enerjiyi de kullandıkları için hem elektrik hem de benzinden tasarruf sağlanırken en yüksek verimle çalışırlar.
  • Vites geçirirken arabayı salamaz. Vites geçişleri arabayı sarsabilir fakat hibrit motorda bu mümkün değildir.
  • Kırmızı ışıklarda hibrit motor kendini durdurduğundan hem elektrik hem de benzinden tasarruf edilir.
  • Çevre kirliliğine duyarlıdır. Zararlı gaz salınımını en düşük şekilde yapar.
  • Motor fazla gürültü yapmaz. Hem elektrik hem de benzin kullanımından dolayı hibrit motorda gürültü kirliği olmaz.
  • Hibrit motor hem elektrik hem de benzimle çalıştığı için ve frene basıldığında kendini şarj ettiği için dışarıdan elektrik enerjisine ihtiyaç duymaz.

Hibrit Motorun Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit motorlu arabalar oldukça tercih edilen arabalardır. Fakat bazı dezavantajları vardır. Dezavantajlarından bazıları şunlardır;

  • Akaryakıtlı arabalara oranla daha pahalıdırlar fakat benzinden tasarrufu sayesinden en kısa sürede benzinli arabanın yaktığı akaryakıta eş hale gelmektedir. Akaryakıtlı arabaya alınan benzinin parasını en kısa zamanda hibrit motorlu arabalar ulaşmaktadır.
  • Yeni bir sitem olduğu için araba arızalarında çok kısıtlı kişiler yardımcı olmaktadır. Fakat geleceğin sistemi olan hibritli motorlar çoğaldıkça arıza bakımında da kendini geliştirenler kazanacaktır.
  • Hibrit arabalar uzun yol için uygun olmayabilir. Şehir içi trafiğinde oldukça kullanışlı olan hibrit motorlar hem enerji tasarrufu hem de gürültüsüz olmasından özellikle tercih edilmektedir. Fakat uzun yol için akaryakıtlı arabalar kadar hıza ulaşamıyorlar. Henüz akar yakıtlı arabalar kadar hıza ulaşamıyorlar demek daha doğrudur. Çünkü hibrit sistem daha çok yeni bir sistem olduğu için ve sürekli gelişim halinde olduğu için yakın zaman da akaryakıtlı arabalar tarih olacak demek yanlış olmaz. Hibrit motor kullanım alanları arabalarla sınırlı değildir.