Giriş ve çıkış aygıtları

Giriş ve çıkış aygıtları neler?

Dünya üzerinde yer alan giriş ve çıkış aygıtları, teknolojide önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuda donanımlardan bahsedeceğiz.

Pek çok giriş ve çıkış aygıtı bulunuyor. Teknolojide önemli bir yeri bulunan bu aygıtlar, sistemleri kolay bir şekilde kullanmayı sağlıyor. Örneğin giriş aygıtı olan klavye sayesinde sisteme veri göndermek mümkün oluyor. Klavyede basılan her bir tuş sisteme makine dili olarak yansıyor ve buna göre işleniyor. Çıkış aygıtı olarak ise monitör gösterilebilir. Monitör, işlenen verilere göre ekrana görüntü yansıtır. Her bir pikselin ayrı ayrı işlendiği bu teknoloji, işletim sistemi tarafında detaylı bir işçilik ile yapılıyor.

Giriş ve çıkış aygıtları

Öncelikle giriş aygıtlarından bahsedeceğiz. Bilgisayarlarda pek çok giriş aygıtı bulunmaktadır. Bunlardan birisi klavye olmaktadır. Klavye, sistemi kullanma konusunda büyük bir avantaj sağlıyor. Yazı yazarken, yön verirken, oyun oynarken ve daha birçok alanda klavye kullanılıyor. Fare ise ekrandaki bir alana tıklamak için kullanılan bir donanım.

Webcam olarak bilinen kamera da bir giriş aygıtı olmaktadır. Çünkü kamera, kullanıcıdan aldığı veriyi çekmektedir. Aynı şekilde mikrofon da bir giriş aygıtıdır. Mikrofon, kullanıcıdan aldığı sesi kayıt ediyor.

Giriş ve çıkış aygıtları

Giriş aygıtları arasında dokunmatik ekranlar da yer almaktadır. Çünkü dokunmatik ekranlar, veri almak için hazır bir şekilde bekliyorlar. Dokunmatik ekrana basan bir kullanıcı, ekranda herhangi bir yeri tetikler ve eğer ki orada bir buton var ise işlem yapılmasını sağlar.

Çıkış aygıtları olarak monitör en bilinen örnekler arasında yer alıyor. Monitör, kullanıcıya veri yansıtıyor. Örneğin giriş aygıtı olan klavye veya fare ile bir hareket yapıldığında bu hareket işlendikten sonra monitöre yansımaktadır. Bir diğer çıkış aygıtı hoparlör olmaktadır. Hoparlör, kullanıcıya sesi iletmektedir. Mikrofon ile birlikte kullanıcı ses gönderirken hoparlör ile ses kullanıcıya yansıtılır. Video izlerken, oyun oynarken ve daha birçok alanda hoparlör kullanılıyor.

Çıkış aygıtları arasında yazıcı da yer almaktadır fakat bilinmesi gereken şu ki bazı yazıcılar tarayıcı özelliği ile hem giriş hem de çıkış aygıtı olmaktadır. Yani hem veri okunur hem de veri yazdırılır.