Facebook cryptocurrency advertis

Facebook Reklamları Nasıl Silinir?

Facebook reklamları uygulamayı kullanan kişileri rahatsız eden reklamlardır. Facebook reklamlar sayesinde kazanç elde etmektedir bu nedenle Facebook’ta reklam görmeniz çok normaldir. Bu reklamların nasıl devre dışı bırakılacağı veya engellenebileceği Facebook kullanıcıları tarafından merak edilmektedir. Facebook’ta yer alan reklamları engellemek veya devre dışı bırakabilmek için kullanılan birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden birini seçerek siz de Facebook kullanırken gördüğümüz rahatsız edici reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Facebook’ta Reklam Engelleme İşlemi

Facebook reklamları uygulamayı kullananların canını sıkan bir boyuta ulaşmıştır. Sürekli gösterilen reklamlar uygulamayı kullanan kişileri rahatsız etmeye ve uygulamadan uzaklaşmalarına neden olmaya başlamıştır. Facebook aldığı reklamlar sayesinde gelir elde eden bir sosyal medya uygulamasıdır. Bu uygulama akıllı cihazlarınızdaki davranışlarınızı takip ederek Facebook’ta sizi özel reklamlar göstermeye başlar. Arama motorlarında yaptığınız bir markanın reklamına Facebook’ta sık sık rastlamaya başlarsınız. Akıllı cihazlarınızdaki davranışlarını kontrol etmesi sayesinde Facebook ilginizi çekebileceğini düşündüğü reklamları size gösterir. Facebook gösterdi bu reklamlar sayesinde reklam verenlerden yüksek kazançlar elde eder. Ancak bu durum Facebook kullanıcılarını rahatsız etmeye başlamıştır. Facebook’ta yer alan reklamları tamamen kaldırmak ne yazık ki mümkün değildir. Facebook’taki reklamları sadece devre dışı bırakabilirsiniz. Facebook’taki reklamları devre dışı bırakabilmek için yapmanız gerekenler ise şöyle sıralanabilir:

 • Facebook uygulamasını açın
 • Şifreniz ve kullanıcı adınız ile giriş yapın
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profilinize tıklayın
 • Profilinizde yer alan ayarlar sekmesini bulun ve tıklayın
 • Ayarlar içerisinde yer alan Profil ve etiketleme ayarlarını bularak seçin
 • Bu ayarlar içinden reklam ayarlarını bulun
 • Reklam ayarları içerisinde yer alan reklam verenler kategorisini göreceksiniz
 • Reklam verenler seçeneğine tıklayarak reklamları gizli seçeneğini aktif hale getirin
 • Bu seçeneği aktif hale getirdiğiniz takdirde reklam verenler tarafından daha az reklam görmeye başlayacaksınız

maxresdefault 65

Reklam Konuları Nasıl Değiştirilir?

Facebook reklamları tamamen kaldırılması veya engellenmesi mümkün olmayan reklamlardır. Facebook reklamlardan gelir elde ettiği için bu reklamların engellenmesine izin vermemektedir. Facebook’ta yer alan reklamları daha az görebilmek için ve sevmediğiniz konulardaki reklamları görmemek için reklam konularını düzenleyebilirsiniz. Reklam konularını düzenleyerek sevmediğiniz konulardaki reklamları görmemeye başlarsınız. Facebook’ta yer alan reklam konuları nasıl düzenlenebilir;

 • Şifreniz ve kullanıcı adınız ile Facebook hesabınıza giriş yapın
 • Profilinizden ayarlar sekmesine gidin
 • Profilinize giriş yapın ve profilinizde yer alan ayarlar seçeneğine tıklayın
 • Ayarlar seçeneği içinde yer alan profil ve etiketleme ayarlarını seçin
 • Etiketleme ayarları içinde yer alan reklam konuları seçeneğine tıklayın
 • Ardından reklam konularını seçerek daha az göster seçeneğini tıklayın
 • Daha az göster seçeneğine tıklayarak daha az gösterilmesini seçtiğiniz konularda reklamların görülmesini kısıtlayabilirsiniz

Adblock Plus Uzantısını Kullanın

Facebook reklamları canınızı sıkıyor ve Facebook ayarlarını yapmakla uğraşmak istemiyor iseniz Adblock Plus uzantısını kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda telefonunuzda tarayıcı olarak Chrome veya Safari kullanıyorsanız sinir bozucu reklamları görmemek için Adblock Plus uzantısını indirebilirsiniz. Uzantıyı indirmeniz ile birlikte tarayıcınızda istemediğiniz herhangi bir reklamı görmeyeceksiniz. Adblock Plus uzantısını aktif hale getirmeniz ile birlikte tarayıcınızdan Facebook’a girdiğinizde tüm reklamlar engellenecektir. Böylece Facebook kullanırken herhangi bir reklam görmek zorunda kalmayacaksınız.