Dokunmatik Ekran Teknolojisi Nasıl Çalışır?

21
Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Dokunmatik telefon, bilgisayar ve tablet tarzı ürünler oldukça hassas bir teknolojiden geçerek bizlerle buluşmuştur. Genel olarak baktığımızda sert bir cisim kullanarak dokunmatik ekranda işlem yapamayız, bu durum tamamen ısıya duyarlı mantıkla çalışan teknolojiden kaynaklanır. Dokunmatik ekran teknolojisi nasıl çalışır? Hakkında detaylı bilgilere geçebiliriz.


Dokunmatik Ekran Teknolojisi

Dokunmatik ekranın 4 köşesinde gerilim hattı vardır, bunlar ekran üzerinde bir elektrostatik alan yaratır. Ekrana ısı duyarlı bir temas olduğunda ise osilatör sayesinde değişim meydana gelir. Bu değişim aslında elektronları hareket ettirmekle görevlidir, ısı nereye doğru hareket ediyor ise elektronda o yönde ilerler.

Dokunmatik Ekranlı Cihazlar

Dokunmatik ekran olan cihazlar normallerine oranla daha fazla enerji tüketir. Eski tuşlu telefonların şarjları bu yüzden bir süre gider. Dışında yapılacak olan temaslar cihaza zarar verir ve kullanılmaz bir hale getirir. Dokunmatik ekranların belli bir yıl sonra ömrü bitmektedir daha doğrusu işlevini tamamen kaybetmez ancak sorunlar doğurur. Dokunmatik ekran teknolojileri sürekli olarak güncellenen teknolojilerdir.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here