Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

Büyük olan fotoğraflar genel olarak “yüksek kalite” anlamına geliyor olsa da bazen bir görüntünün boyutunu küçültmekten başka seçenek yoktur. Ancak bu noktada da bilmeniz gereken belli başlı şeyler vardır. Bir fotoğrafın boyutunun kalitesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Aynı zamanda bir fotoğrafın kalitesinden ödün vermeden de boyutunu kolaylıkla küçültebilirsiniz.

Bir dosyanın boyutunu küçültmeyi gerektirebilecek birbirinden farklı pek çok neden vardır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

-Disk alanlarınız tükeniyor ise ve daha da fazla boş alana ihtiyacınız var ise görüntülerin boyutunu kolaylıkla küçültebilir ve bilgisayarlarınızda yer açabilirsiniz.

– Bir fotoğrafı ek olarak yüklemek istiyorsanız, ancak bu dosya boyutu da eklenemeyecek kadar büyüktür. Küçültülmüş olan bir dosya boyutu, dosyaları daha olay ve daha hızlı bir şekilde yüklemenize olanak tanımaktadır.

-Web sitelerinize bir fotoğraf yüklemek istiyorsanız ve bu fotoğrafın boyutu da büyük ise bu yalnızca web sitelerinizde yer kaplamakla da kalmaz. Bunun yanı sıra aynı zamanda web sitelerinizin yavaş yüklenmesine de sebebiyet verir.

Bu durumlar ise fotoğrafların boyutlarının küçültülmesini gerektirecek durumlardan bazılarıdır.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Günümüzde artık pek çok sorunun birden fazla çözümü de bulunmaktadır. Fotoğraf boyutu küçültmenin de birden fazla çözümü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise aşağıdaki gibidir;

Fotoğraf Boyutu Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır?

1-Görüntü Boyutlarını Azaltma

Örneğin, orijinal bir görüntünün değeri 4000px x 2000px ise bunu da 2000px x 1000px’e düşürebilirsiniz. Muhtemelen de aynı en boy oranını korumak da istersiniz. Bazı programlar ise bu seçeneğe sahiptir. Bu programlar yardımıyla bu işlemi de halledebilirsiniz.

2-Fotoğraf Kırpma

Eğer ki görüntülerinizde alakalı olmayan nesneler var ise özellik oldukça iyi çalışır. Fotoğraflarınızı kırparak boyutlarını küçültebilirsiniz.

3-Sıkıştırma

Fazladan verileri kaldırmak için de görüntü sıkıştırma programlarını tercih edebilirsiniz. Elbette yukarıdaki adımları uygulayabilen bazı yazılım paketleri de vardır. Fakat bu yazılımlar genel olarak dik bir öğrenme eğrisi ve maliyet ile gelmektedir. Bu öğrenme eğrisine ve maliyete de katlanmak istemiyorsanız, resim boyutu küçültme sunan ücretsiz web sitelerinden de kolaylıkla faydalanabilirsiniz.