iPhone Cihazlarda Ön Bellek Temizliği Nasıl Yapılır?

iPhone Cihazlarda Ön Bellek Temizliği Nasıl Yapılır?

iPhone cihazlarda ön bellek temizliği nasıl yapılır? iPhone cihazların sahip olduğu işletim sistemi, diğer cihazlardan daha farklı bir sisteme sahiptir. Nitekim iPhone cihazların farklılığını ortaya koyduğu diğer bir nokta ön bellek (ram) temizliğidir. Android cihazlarda belirli uygulamaların ön bellekleri temizlenerek, telefon gereksiz dosyalardan arındırılabilmektedir. Fakat iPhone cihazlarda böyle bir durum söz konusu değildir. iPhone cihazlar bu işlemi uygulamaya özel olarak değil, telefona genel bir ön bellek temizliği yaparak gerçekleştirmektedir.

Uygulamaya özel bir ön bellek temizliği yapmak ne yazık ki mümkün değil. Bu noktada ön belleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı yeniden indirip silmeniz gerekmektedir. Fakat bu da çok uğraştırıcı bir yöntemdir. Anroid cihazların menüsünde yer alan uygulamalara özel bellek temizliği kadar pratik olmamaktadır. Bu noktada iPhone kullanıcılarının yapabileceği bazı işlemler vardır.

iPhone Cihazı Yeniden Başlatmak

İphone cihazlarda uygulamalara özel tek tek ön bellek temizliği yapılamamaktadır. Durum böyle olunca iPhone cihazların yeniden başlatma özelliğini kullanılmaktadır. Anroid cihazlarda da yer alan bu özellikle, cihaz yeniden başlatıldığında önbellekte temizlenme gerçekleşmektedir. Bu işlemi iPhone cihazlardaki güç tuşuna basarak gerçekleştirebilirsiniz. Burada yapılacak olan ön bellek temizliği her ne kadar detaylı bir temizlik olmasa da kullanıcıların yaşadığı donma sorunlarına yardımcı olmaktadır. Bu noktada ufak bir dokunuş istiyorsanız iPhone cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz.

iPhone Cihazlarda Ön Bellek Temizliği Nasıl Yapılır?

iPhone Reboot İşlemi Yapmak

iPhone cihazlarda ön bellek temizliği nasıl yapılır? iPhone cihazlarda uygulamalara özel ön bellek temizliği yapılamadığından dolayı akla cihazı yeniden başlatma gibi seçenekler gelmektedir. Bu noktada cihazı yeniden başlatmanın yanında tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek ise iPhone cihazınıza reboot işlemi yapmaktır. Çoğu akıllı cihazda yer alan bu özelliği kullanarak telefonunuzun RAM temizliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuzu kapatmadan yapabileceğiniz bu işlem sayesinde kolaylıkla daha hızlı bir cihaza sahip olabilirsiniz. iPhone cihazlarda reboot işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

  • Kilit ekranı açık olan iPhone cihazınızda güç tuşuna basılı tutarak telefonu kapatma menüsüne gelin.
  • Kapatma menüsü açıldığında güç tuşuna basmayı bırakın ve ‘’Home’’ tuşuna basılı tutun.
  • Home tuşuna basmanızın ardından reboot işlemi gerçekleşmeye başlayacaktır.