Apple Intel 1

Apple, Intel’in Modem Bölümünü Satın Almak İstedi

Apple, geçen yıl Qualcomm’a olan bağımlılığını azaltmanın birçok yolunu arıyor. Bir rapora göre, şirket içi 5G yongalarının geliştirilmesini hızlandırmak için Intel modem bölümünü devralmak üzere tartışmalar yapıldı.

Stratejik Alternatifler Aranıyor

Wall Street Journal’ın bildirisine göre, görüşmeler yalnızca Apple Qualcomm ile aynı fikirde olduğu zaman sona erdi. Intel, çipin en büyük potansiyel müşterisi düştüğü için 5G modemlerinin geliştirilmesini durdurdu. Ancak rapora göre, şirket halen moda hattı için “stratejik alternatifler” arıyor, özellikle de grup tüm alanın satışıyla ilgileniyor.

Intel modem

Bölünme yılda yaklaşık 1 milyar dolar kaybediyor. Bir satış için, patent portföyü, birkaç nesil ağ standardı üzerindeki teknolojileri içeren özellikle ilginç olacaktır. Bir alıcı bulana kadar Intel, iPhone için LTE modemleri sunmaya devam edecek.

Apple ve Qualcomm Patent Anlaşmazlığı Sona Ermişti

Geçtiğimiz aylarda iki yıldan uzun bir süre sonra, teknoloji devleri Apple ve Qualcomm patent anlaşmazlığını sona erdirdi. İki şirket arasındaki anlaşma sürpriz olmuştu ve kesin şartlar henüz açıklanmadı.

Anlaşmazlıkta her iki şirket de birbirlerine karşı ciddi suçlamalar doğurdu. Apple, yonga üreticisi Qualcomm’u patentleri için çok yüksek bir lisans talep etmek ve böylece serbest rekabeti engellemekle suçladı. Buna karşılık Qualcomm, Apple’a Qualcomm teknolojilerini cihazlarında patent lisansına gerek olmadan kullanması için zorladı. Apple, Qualcomm’u telafi etmek istiyor, ancak henüz somut bir açıklama yapılmadı. Anlaşma iki yıl uzatma seçeneğiyle altı yıl geçerli olacak.