Alexa, dünya genelinde hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor

22
Amazon Alexa

Amazon tarafından geliştirilen Alexa, kısa sürede yüklü olduğu cihaz sayısını tam beş kat artırmayı başardı.


Ülkemizde adının pek duyulmamasına rağmen Google Asistan ve Siri gibi yapay zeka teknolojileri içi güçlü bir rakip olan Alexa, yalnızca birkaç ay içerisinde yüklü olduğu cihaz sayısını beş katına çıkardı. Amazon tarafından geliştirilen yapay zeka, son paylaşılan verilere göre dünya çapında 20 binden fazla cihazda kullanılıyor. 2018 senesinin başında bu sayı yalnızca 4000 civarındaydı.

Amazon yöneticilerinden olan Daniel Rausch, Alexa’nın bu başarısının arkasında yapay zekanın üstün teknolojisinin bulunduğuna inanıyor. Akıllı hoparlörler ve Fire model tabletlerle birlikte yaygınlaşan yapay zeka, Rausch tarafından paylaşılan bilgilere göre bu sene içerisinde kullanıcılarına milyonlarca kez “İyi ki doğdun” şarkısını söyledi ve 100 milyondan fazla espri yaptı.

Amazon Alexa

Alexa’nın marifetleri, bu yapay zekanın üçüncü parti yazılımlara da entegre edilmesini sağlıyor. Birçok geliştirici, Amazon’un teknolojisine güvenerek seçimini bu yapay zeka teknolojisinden yana yapıyor. Elbette bu da Alexa’nın yüklü olduğu cihaz sayısının artmasına büyük katkı sağladı.

Amazon’un farklı pazarlara giriş yapmasıyla kullanıcı sayısının da hızlı bir şekilde yükselmesi bekleniyor.

Kaynak

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here