1675408041 top fon com p iskusstvennii intellekt fon dlya prezentat 9

Yapay Zekanın İş Yaşamına Etkisi Neler Olacak?

Yapay zekanın iş yaşamına etkisi yaşanılan gelişmeler ile oldukça ileri seviyelere gelmeye başlamıştır. Uzun yıllardır üzerinde çeşitli çalışmalar yapılan yapay zeka, oldukça gelişmiş ve daha işlevsel bir hal almıştır. Çeşitli sektörlerde farklı şekillerde faydalanılan yapay zeka teknolojileri, iş sektörlerinde birçok işin daha pratik ve hızlı şekilde yürütülmesine yardımcı olur.

İleri Seviye İnsan Kaynakları

Günümüzde yapay zeka ve makine öğrenimi entegre şekilde işe alım konusunda kullanılır. Teknolojinin binlerce farklı profili analize edebilme yeteneği, verimli sonuçlar alınmasını sağlar. Sistemlerin gelişmiş özellikleri incelendiği zaman adaylar ile iletişim kurma ve işe alım süreçlerini yönettiği görülebilir. Asistan ve danışman olarak görevlere sahip olduğu görülen yapay zeka çok daha verimli çalışmalarda iş hayatında yer alabilir.

İş başvurusunda bulunan adayların becerilerini değerlendirip, kişiliği hakkında bilgi edinilmesini sağlayan teknoloji, aynı zaman kişilerin şirkete uygun olup olmadığını da ölçebilir. Yüz tanıma kullanılarak, yapılan işlemlerin hiçbirinde herhangi bir aldatma söz konusu değildir. Yapay zekanın iş yaşamına etkisi sadece işe alımlarda değil, ilerleyen süreçlerde de yeni çalışanlar ile beraber olunmasına yardımcı olabilir. Uyum süreçleri, şirket hakkında çeşitli bilgilerin anlaşılması gibi konularda destek sunan chatbot teknolojisi, uzun süreli şekilde kullanılabilir. Yapay zeka ile adayların değerlendirilmesindeki en büyük avantaj, gerçeklere dayalı değerlendirilmelerin yapılmasıdır. İşe alım ve performans değerlendirilmesi yapılırken, ön yargılardan arındırılmış değerlendirmeler söz konusu olur.

chat bot concept stockpack adobe stock scaled 1

Hızlı Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmetleri, iş hayatında en önemli olan konulardan biridir. Şirketlerin ürün ya da hizmetleri konusunda değerlendirme yapabilmesine, yaşanılan sorunları çözmesine ve müşteriler ile iletişim kurabilmesine yarayan kanalları oluşturur. Şirketler için oldukça önem ifade eden birimler olsa da müşterileri yaşadıkları sorunları bu hizmetler ile çözmeye çalışmak saatlerce sürebilir. Gelişmiş özellikleri bulunan chatbotlar ise şikayetlerin çözülmesi konusunda pratik öneriler sunabilir. Sorunların çözülmesi dakikalara ve saniyelere inebilir.

Günümüzde yapay zekanın iş yaşamına etkisi müşteri hizmetleri konusunda gerçek insan hissinden biraz uzak olsa da gelecek yıllarda çok daha gelişmiş şekilde sunulacağı düşünülür. Digital Genius gibi araçlar, müşteriler ile gerçek insan benzeri şekilde sohbet oluşturmada kullanılmaya başlanmıştır. Yapay zeka kullanılarak müşteri hizmetleri kolları genişletilebilir, aynı zamanda hız kazanılabilir. Müşteri hizmetlerinden faydalanmak isteyen müşterilerin birçoğu kaybedeceği zamanları düşünerek iletişim kurmaktan vazgeçer. Teknoloji, şirketler için bu konuda faydalı şekilde yardım sunar.

Üreten Çalışanlar

Yapay zekanın müşteri ve çalışan deneyimleri gibi konularda iyileştirici etkileri bulunur. Çalışanların makineler tarafından yapılabilecek tekrarlayan işleri yapması yerine daha stratejik konularda çalışmalar göstermesi, yaratıcı çözümlerin üretilmesine imkan sunar. Yapay zekanın iş yaşamına etkisi öngörülebilir şekilde gelecek zamanlarda; insanla ittifak kurma ve insan girdisini en aza indirme yaşanılabilir. Sıradan olanları ortadan kaldırarak, insanların iş hayatlarında yapabileceği her konuda daha yaratıcı olmasına yardımcı olan özgür ve üretken bir ortam vadeder.