Nimbus Data ExaDrive DC100

100 TB depolama alanıyla en büyük kapasiteli SSD: ExaDrive DC100

Nimbus Data, dünyanın en büyük kapasiteli SSD’sini ürettiğini duyurdu. Tam 100 TB depolama alanına sahip olan SSD’nin adı ExaDrive DC100. SSD ile ilgili bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

SSD teknolojisinde birbiriyle yarışan teknoloji devleri, en büyük depolama alanına sahip olan SSD’yi üretme rekoru sahibinin birkaç ayda bir değişmesini sağlıyor. 30 TB SSD ile bu rekorun son sahibi olan Samsung, tam 100 TB depolama alanına sahip olan ExaDrive DC100 ile unvanını Nimbus Data’ya kaptırdı.

Her biri 5 MB boyutta olmak üzere içerisinde tam 20 milyon şarkıyı barındırabilen SSD, Nimbus Data’nın paylaştığı bilgilere göre yalnızca sunuculara özel olarak üretilmiş. 500 MB/saniye yazma hızına sahip olan SSD’nin yalnızca depolama alanı açısından değil, aynı zamanda performans açısından da gayet iyi olduğu söylenebilir. Yüksek performans ve büyük depolama alanı, genellikle yapay zeka gibi son teknolojinin kullanıldığı sunucular için oldukça gerekli.

Nimbus Data ExaDrive DC100

ExaDrive DC100 fiyatı ne kadar?

Resmi olarak yaz mevsiminde satışa sunulacak olan SSD’nin fiyatı henüz belli değil. Ancak yüksek kapasiteli diğer SSD modellerinden fiyat tahmininde bulunacak olursak SSD’nin 80 bin dolara satışa sunulması muhtemel.