Wikipedia İçin Güncel Açıklama Bakanlıktan Geldi

18
wikipedia

2017 de ülkemizden erişime kapatılan Wikipedia hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından açıklama geldi.


Wikipedia’ya yaklaşık 2 yıldır ülkemizden erişim kapatılmış durumda. Bu durumla ilgili olarak Wikipedia cephesi suçlanırken, Wikipedia tarafı ise istenenin yapıldığına inanıyor. Konu ile ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a bir soru önergesi sunması üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın cevabı şu şekilde oldu.

“Yapılan işlemlerin rakamsal değerlerinin ve internet site isimlerinin açıklanması, şuçun önlenmesi ve suçla mücadelede sıkıntlara sebep olabilecek, özellikle çocuk pornosuna ilişkin içeriklerin deşifre olmasına yol açacaktır. Ayrıca bu tür rakamlar diğer ülkelerce resmi olarak toplu şekilde açıklanmadığından, uluslararası düzeyde, bu rakamlardan hareketle ülkemiz aleyhine haksız algı meydana getirilmekte, bilgi kirliliği oluşturulmaktadır. Wikipedia yetkilileri ile görüşmeler devam etmekte olup, hukuka aykırı içerikler hakkında işlem yapıldığı taktirde erişimin engellenmesine son verilecektir.”

Sonuç olarak somut bir gelişme halen bulunmadığını ve gelecek günlerde nasıl değişiklikler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here