Linkedin 1

LinkedIn Profili Nasıl Hazırlanmalı?

LinkedIn kişinin bireysel CV alanı olarak kabul edilebilir. Burada oluşturulan profil iş yaşamına adım atılmasında ve patronlar ile iletişim kurulmasında kullanılan bir uygulamadır.

Linkedin Profili Nedir?

LinkedIn profili dünya çapında kullanılan bir yere sahiptir. Bu sebeple bu profil üzerinden kişilerle temasa geçilip iş başvuruları değerlendirilecek veya kişi arayışlarında kriterler buna göre belirlenecektir. Kurumsal olarak veya bireysel şirketlere yapılacak başvurular linkedin profili üzerinden kolaylıkla sağlanabilir. Dünyanın pek çok ülkesine yönelik başvurularda bulunulabilmektedir. Belirli arama kriterleri üzerinden yapılan abonelikler doğrultusunda düzenli olarak işçi arayanlar veya işverenler kolaylıkla ulaşılabilir hale gelecektir.

Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

GettyImages 586113574

LinkedIn profili hazırlamak birkaç adımda rahatlıkla hazırlanabilir. Burada oluşturulan profilde yanlış bir bilgi bulunmamalıdır. Gerçekten iletişim kuran kişi ile yüz yüze gelindiğinde veya kurumla anlaşma sağlandığında ortaya çıkarılamayacak bir belge veya sunulmayacak bir yetenek burada bulunmamalıdır. Gerçekçi bir profil oluşturabilmek için sahip olunan deneyimler ve yetenekler buraya aktarılabilir. Linkedin profilinin olduğu noktada özet kısmı bulunur. Bu hızlı bir şekilde kişileri tarayan şirketlerin ya da bireylerin anlık olarak görüp geçebilecekleri bir alandır. Profil özeti alanının muhakkak ki doldurulması gerekir. Linkedin profillerine tek tek yapılan işler eklendikten sonra bir de CV’nizi ekleyin alanı bulunur. Yapılan iş başvurularında çoğunlukla CV istenir. Bu da önceden oluşturularak profile eklenebilir. Bu profil üzerinden çalışılan işyerleri, gönüllü aktif çalışma faaliyetleri, kişide bulunan yetenekler tek tek eklenebilir. Farklı alanlarda kazanılmış belgeler veya sertifikalarda bu alana eklenmelidir.

Linkedin Faydaları Nelerdir?

LinkedIn yararları pek çok işveren ile anında iletişime geçebilmeyi sağlar. Ulaşılamayacak ve erişilemeyecek noktalara kişi rahatlıkla başvurabilir. İstenirse işveren boyutunda başvuruda bulunularak sahip olunan işin tanıtımı yapılıp kişilere açık halde sunulabilir. Bu da rahat bir şekilde çalışan bulabilmeyi sağlar. Linkedin profillerini yalnızca bireysel anlamda iş bulmaya çalışan kişiler veya işçi arayan kuruluşlar kullanmıyor. Dünya çapında önemli bir yere sahip olan veya Türkiye’de markalaşmış onlarca büyük firmanın kendine ait bir alanı bulunuyor. Kendine uygun ve profesyonel anlamda yürütebilecek bir iş bulabilmeyi daha da kolaylaştıran linkedin profilini kaliteli bir şekilde hazırladıktan sonra iş bulamamak zor bir hal alır. Bu profilde kişilerin burada bulunan insanlara yaptıkları yorumlarda yer alır. Yapılan yorumlar kişinin profil alanında gözükecektir. Bu da ileriye dönük olarak yapılacak iş başvurularında iş veren kişinin bu yorumları okuyarak bir izlenim edinebilmesini sağlar.