Untitled design 2

İnternet Hızı Nasıl Artar?

Pek çok farklı internet hızı artırma yöntemleri ile internet hızı olduğundan çok daha hızlı bir hale getirilebilmektedir. İnternet hızının düşmesi birçok farklı sebeple meydana gelebilmektedir. İnternet yavaşlaması sorunlarının önüne geçebilmek için ilk olarak bu sorunun neyden dolayı meydana geldiğini öğrenmek gerekmektedir.

İnternet Hızı Nedir?

İnternet kullanımlarında en önemli faktörlerden biri de hızıdır. İnternet kullanımı için hız son derece önem teşkil etmektedir. İnsanlar işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlamak istemektedirler. İnternet hızını artırmak için ilk olarak hızın ölçülmesi gerekmektedir. Bunun için internet hızı testi yapılabilmektedir.

İnternet hız testi ile birlikte insanlar kendi internetlerinin indirme ve yükleme hızını aynı zamanda ping değerlerini görebilmektedirler. Servis sağlayıcılarının insanlara sundukları belli bir hız seviye bulunmaktadır. Bu hız seviyesi yapılan testlerde farklı çıktığı takdirde internet sağlayıcısının değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak bu noktada interneti yavaşlatan pek çok farklı durum olabilmektedir.

turknet internet hizi scaled 1

İnternet Hızı Neden Yavaşlar?

İnternet hızı pek çok farklı sebepten ötürü düşebilmektedir. İnternet yavaşlaması problemlerinin önüne geçebilmek için ilk olarak yavaşlama probleminin nereden kaynaklandığının bulunması gerekmektedir. Bu sayede sorunun kaynağına inilmekte ve sorun kökten çözülebilmektedir. İnternet bağlantısı başkaları ile paylaşılıyor ise bu durumda internet hızı düşebilmektedir. Modem resete ihtiyaç duyuyor olabilir. Ufak bir resetleme işlemi sonrasında internet hızı eski haline gelebilecektir.

Bilgisayarda virüs varsa, wireless bağlantısı çalınmış ise, DNS sorunu varsa, modemle ilgili problemler varsa, internet sitelerine ait sorunlar var ise internet hızı yavaşlıyor olabilir. İnternet hızı yavaşlaması problemleri bazı zamanlarda servis sağlayıcıları tarafından da kaynaklanabilmektedir.

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternetin yavaş bir şekilde çalışması oldukça can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Bu durumdan kurtulabilmek için insanlar çeşitli yöntemler denemektedirler. İnternet hızı arttırmadan önce ilk olarak hız testi yapılmalıdır.

Hızı arttırabilmek için switch cihazları kullanılabilmektedir. Ağ anahtarı olan cihazlar ile verileri iletim kanallarına ayrı bir şekilde ulaştırmak mümkün olmaktadır. Bu da internet hızını olumlu bir yönde etkileyebilmektedir. Aynı şekilde ön bellek temizlemek de yeterli olabilmektedir. Eğer bağlantı hızı servis sağlayıcıları nedeni ile oluyor ise bu durumda internet sağlayıcılarının değiştirilmesi gerekmektedir.

İnternet hızının artması için birbirinden farklı yollar, yöntemler denenebilir. İlk olarak sorunun nereden kaynaklandığının bulunması gerekmektedir. Sonrasında problemi çözmeye yönelik olarak işlemler gerçekleştirilebilir. Bant genişliği olan modemler kullanmak internet hızını olumlu yönde etkilemektedir. Modemi kapatıp açmak, işlevsel bir tarayıcı tercih etmek, arka planda çalışan programları kontrol etmek, gereksiz cache temizliği yapmak internet hızını arttırabilmektedir. Küçük değişiklikler yapmak da kimi zaman yararlı olabilmektedir. İnternet hızını arttırabilmek için çok çeşitli yöntemler denenebilmektedir. Bu yöntemleri denemeden önce ilk olarak internet hızını düşüren etkenler araştırılmalıdır. Bu etkenlerin bulunması ile problemlerin çözümü çok daha kolay olacaktır.