MLC Tabanlı SSD ile HDD Veri Güvenliği Karşılaştırma

172

Solid State Drive kısaca SSD normal HDD ile karşılaştırıldığında alan olarak daha küçük yer kaplamasında ki en büyük etken HDD de olduğu gibi mekanik parçalar yerine bellek yongalarının kullanılması ile oluşan sürücülere verilen isimdir.

Her ne kadar SSD ler HDD lere göre daha minimal ölçülere sahip olsa da son dönemde çıkan araştırmalar SSD lerin HDD lere göre olan üstünlüklerinin bir kez daha sorgulanması gerektiğini ortaya koymuş oluyor.

ETH Zürich tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre SSD sürücüler HDD sürücülere göre olası saldırılarda verilerin bozulmasına karşı daha savunmasız olduğu ifade ediliyor.

Her ne kadar ister HDD olsun ister SDD olsun tamamen veri güvenliği açısından tam bir savunma yapıyor diyemeyiz. Her ikisinin de bir zarar görmesi durumunda kurtarılamaz bir orana sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Her ne kadar MLC tabanlı SSD nin bu açığı ortaya çıksa da bir çok konu da da HDD ye göre daha avantajlı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

SSD’nin avantajları nedir ?

Avantajlarını kısaca belirtecek olursak.

  • Hız: Bilgisayarınızın açılmasından tutun uygulamalarınızın açılmasına kadar bir çok şeyin hızlıca açıldığını fark edesiniz.
  • Daha az bozulma oranı: Mekanik parçalardan oluşmadığından bozulma riski daha azdır.
  • Ses: HDD’lerde duyduğumuz sesleri duymayız; yani daha sessizdirler.