Microsoft Edge 1

Microsoft Edge, Üçüncü Taraf İzleme Uygulamalarını Engelleyebilir

Microsoft, izleme önleme özelliğini Edge tarayıcısına getirdi. Tarayıcı artık üçüncü taraf uygulamaların bilgilerinizi, konumunuzu veya arama geçmişinizi izlemesini engelleyebilir. Bu özellik, Mozilla’nın takip şirketlerini uzak tutan en son Firefox sürümüne benziyor. Microsoft Edge tarayıcısındaki izleme engelleme özelliği şu anda Chromium tabanlı test sürümlerinde bulunmaktadır. Yalnızca Windows’taki en son Canary sürümüne sahip olan içerideki beta kullanıcıları bir tarayıcı bayrağını etkinleştirerek (adres çubuğuna – – “edge: // flags # kenar izleme-önleme” girin) ve ardından yeniden başlatmayı deneyebilir.

Microsoft Edge

Tarayıcı Üç Seçenek Sunmaktadır

Yeniden başlatıldıktan sonra izleme engellemesi için Temel, Dengeli ve Sıkı. İlki – “Temel” – “kötü niyetli” izleyicileri engeller, ancak arama geçmişinize göre alakalı reklamlar göstermeye devam eder. Öte yandan, “Dengeli”, bazı üçüncü taraf izleyicilerin yanı sıra kötü niyetli olanları da filtrelediği söyleniyor. Yine alakalı reklamlar elde edersiniz, ancak Microsoft bu seçeneği önerir. ‘Sıkı’ seçeneği, bazı web sitelerinin bozulmasına neden olabilir, ancak tüm üçüncü taraf takibini tamamen engelleyen seçenek. Ayrıca, güvendiğiniz sitelere istisnalar ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar, tarayıcının en üstündeki adres çubuğundaki URL’nin yanındaki sayfa bilgisi düğmesini tıklatarak bir sayfada engellenen izleyici sayısını görebilir. Bu özellik beta sürümünde olduğundan, sınırlı sayıda kullanıcı bu özelliğe erişebilir.