Mazda Skyactiv-3

Mazda, yeni benzinli motoruyla elektrikli otomobillerden daha çevreci olacak

Mazda, yeni bir içten yanmalı benzinli motor üzerinde çalıştığını ve hedefine ulaşabilmesi durumunda bu motorun kullanıldığı araçların elektrikli otomobillerden daha çevreci olacağını duyurdu. Yeni motorun yüzde 56 oranında verimliliğe ulaşması hedefleniyor.

Japon otomobil üreticisi Mazda, elektrikli otomobil teknolojisi geliştirmek yerine benzinli otomobillerin elektrikli otomobillerden daha çevreci olabilmesini sağlamaya çalışıyor. Geçtiğimiz yaz mevsiminde Skyactiv-X motoruyla gündeme gelen üretici, içten yanmalı bu motorun yeni modeli Skyactiv-3 ile yüzde 56 oranında termal verimliliğe ulaşmayı hedefliyor. Mazda bu amacına ulaşmayı başarırsa, Skyactiv-3’ün kullanıldığı otomobillerin bazı elektrikli otomobillerden daha çevreci olacağı söylenebilir.

İçten yanmalı motorlarda termal verimliliğin yüzde 56 oranına ulaşmasını sağlamak adına ortaya çıkan ısı ve yakıt enerjisinin çok daha büyük bir bölümü otomobilin tekerleklerine kadar ulaştırılmalı. Mazda’nın şu an kullandığı motorların termal verimliliği yalnızca yüzde 29 civarında. Yani motorun verimliliğinin yüzde 27 oranında artırılması şart.

Mazda Skyactiv-3

Mazda, Mercedes-AMG’yi geçmeye çalışacak

İçten yanmalı motorlarda termal enerji verimlilik rekoru Mercedes-AMG’nin Formula 1 takımına ait. Yüzde 50 verimliliğe ulaşmayı başaran Mercedes-AMG, Project One isimli proje kapsamında üretilecek süper otomobilin yüzde 41 verimliliğe sahip olmasını hedefliyor. Yani Mazda’nın bu konuda devrim yaratacak bir teknoloji geliştirmesi gerekiyor.