Sahte iPhone

ABD’de sahte iPhone ve iPad satan suçlu 1,1 milyon dolar kazanmış

Jianhua Jeff Li isimli bir Çinli, ABD’ye kaçak yollardan sokulmuş Apple ürünleri satarken yakalandı. Li, birkaç sene içerisinde 1.1 milyon dolarlık satış yaptığını ve sattığı ürünler arasında sahte iPhone, iPad ve diğer Apple ürünlerinin bulunduğunu söyledi.

Çin asıllı Jianhua Jeff Li isimli bir kişi, Apple’ın ülkesinde sahte Apple ürünleri satarken yakalandı. 2009 senesinden beri sahte Apple ürünlerini ülkeye sokan ve ürünlerin satışını yapan Jeff Li, sahte iPhone ve iPad de dahil olmak üzere birçok Apple ürününü birebir kopyalarını satarak 5 sene içerisinde 1,1 milyon dolar kazandığını itiraf etti.

2009’un Şubat ayından başlayarak kendi ülkesinden ABD’ye sahte elektronik cihazlar sokmaya başladığını söyleyen Jeff Li, 2014 senesinin Şubat ayına kadar toplamda 40 bin cihazın ülkeye girişini yaptığını söyledi. Müşterilerinin gerçek Apple ürünleri ile sahteleri arasındaki farkı anlamadığından bahseden Li, kazandığı paranın tümünü ABD’de bulunan ve kendisine ait olan bir banka hesabına aktardığını da paylaştı.

Sahte iPhone

Sahte iPhone ve etiketleri ayrı olarak ülkeye sokulmuş

Çıkarıldığı mahkemede ülkeye nasıl sahte akıllı telefon soktuğu hakkında yetkililere bilgi veren suçlu, ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği tarafından yakalanmamak adına sahte iPhone’ların ve etiketlerinin farklı yerlerden ülkeye sokulduğunu itiraf etti. Bu sayede yetkililer iPhone benzeri cihazların sahte olduğunu anlamamış ve ülkeye girişinde herhangi bir engel görmemiş.

ABD’de bile sahte Apple ürünlerinin bulunduğu düşünülürse, başka ülkelerde de (buna bizim ülkemiz de dahil) bu gibi ürünlerin bulunduğu rahatlıkla söylenebilir. Bundan ötürü akıllı telefon satın almadan önce iki kere düşünmek ve doğru adresten satın almak çok önemli.