JAXA SS-520 roket

Japonya, uydu taşıyan en küçük roket ile rekor kırdı

Japon bilim insanları, Dünya’nın atmosferine küçük bir uydu göndermek için sıradan roketlere kıyasla oldukça küçük bir roket geliştirdiler. Uydu taşıma görevinin başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla ülke, uydu taşıyan en küçük roketle yeni bir rekora imza atmış oldu.

Japonya Uzay Keşif Ajansı (JAXA) yeni bir rekora imza attığını duyurdu. Kurum, SS-520 model isimli roketlerinden birisini kullanarak yörüngeye uydu taşıdı ve uydu taşıyan en küçük roketin üreticisi olarak adını havacılık tarihine yazdırdı.

Görevde kullanılan olan roket, taşınacak uydunun büyüklüğüne göre bilim insanları tarafından özel olarak hazırlandı. Yalnızca 35 cm uzunluğunda olan uydu için SS-520’nin boyutları biraz daha küçültüldü. Kurum, geçtiğimiz sene benzer bir roketin testini gerçekleştirmiş ve elektrik iletim donanımlarından kaynaklanan bir arızadan ötürü görev tamamlanamamıştı.

https://youtu.be/OeW-Qqu9-8U

JAXA ile Japonya’nın küçük roketler üretme konusundaki çalışmaları devam edecek gibi görünüyor. Bazı özel şirketler de (örneğin Rocket Lab) küçük boyutlu roketler üreterek boyutları küçük olan uyduların yörüngeye taşınmasında görev almayı amaçlıyor. Bu gibi uyduların genellikle bilimsel araştırmalarda kullanıldığı biliniyor.