58b15577f0dc1e11b0958d6b

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilecekler

Kredi kartı kullanımı çeşitli avantajları nedeni ile son yıllarda epey artmıştır. Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişiler yok denecek kadar azdır. Oldukça yaygın bir şekilde kullanılan kredi kartlarını kullanırken dikkat edilmesi gerekli olan noktalar bulunmaktadır. Düzensiz ve kötü kullanımlarda kredi kartları son derece zararlı bir hale gelebilmektedir.

Kredi kartı kullanımlarında insanlar sürekli olarak yanlarında para taşımak zorunda kalmamaktadırlar. Taksit ve puan gibi avantajları nedeni ile de günümüzde önemli bir para harcama aracı haline gelmiştir. Ancak kredi kartı kullanırken kişilerin dikkatli olması gerektiği belli başlı noktalar bulunmaktadır. Yapılan son yasal düzenlemeler ile birlikte kredi kartı kullanımlarının güvenliği arttırılmıştır. Ancak yine de kullanırken dikkatli olunması gerekli olan çeşitli noktalar bulunmaktadır.

Limite Göre Değil Gelire Göre Harcama Yapmak

Kredi kartı kullanımında dikkat edilecekler listesinin başında geçmektedir. İnsanların kredi kartı limitleri gelirlerinden fazla olabilmektedir. Bu noktada kişilerin kredi kartlarını sahip oldukları limitlere göre harcayıp harcamadıklarına dikkat etmelidirler. Aksi takdirde kredi kartı borçları büyüyecek ve ödemekte zorluk çekilecektir. Yüksek limitli kredi kartı taşımak bu noktada riskli bir durum olabilmektedir.

Bunun yanında kredi kartı kullanımları gerçekleştirilirken yıllık üyelik ücretlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Yıl boyunca gerekli olan üyelik ücretine göre seçimlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Sözleşmelerine Dikkat

Kredi kartı sözleşmelerinde kredi kartlarının limiti, yıllık kart ücretleri, asgari ödeme miktarları ve kredi faizleri gibi noktalar yer almaktadır. Bu tip noktalara sözleşme imzalanmadan önce dikkat edilmesi gerekmektedir. Kredi kartlarının asgari ödeme tutarları ile birlikte kredi faizleri son derece önem kazanmaktadır. Bu tip noktaların ne anlama geldiklerine ve hangi aralıklarda olmaları gerektiğine dikkat edilmelidir ve ondan sonra sözleşmeler imzalanmalıdır.

Güvenli Ortamda Kredi Kartı Kullanmak

Kredi kartı kullanımlarında dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer nokta da güvenli bir ortamda kullanmaktır. Özellikler online alışverişlerin artış gösterdiği şu günlerde kişilerin kredi kartı kullanımlarına son derece dikkat etmeleri gerekmektedir. Online alışveriş yapılacak olan sitelerin güvenli bir site olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcu

Kredi kartı kullanımlarında dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer noktada borçların her ay düzenli olarak kapatılmasıdır. Kredi kartı kullanmakta olan kişiler her ay yaptıkları harcamaları son ödeme tarihi geçmeden toplam olarak kapatmaları gerekmektedir. Sadece asgari ödemelerin değil, kredi kartlarının toplamda tüm borçlarının her ay düzenli bir şekilde kapatılması gerekmektedir. Ödemeleri yapılmayan kredi kartları yasal düzenlemelere göre belirli bir süre kapatılmaktadır. Ödeme yapılmayan borçların üzerine belirli bir faiz eklenmekte ve insanlar harcamalarından daha yüksek olan borçlara sahip olmaktadır. Bu gibi dezavantajları nedeni ile kredi kartı kullanmak riskli olabilmektedir. Borcun tamamı kapatılmasa da asgari tutarlarının tamamının kapatıldığından emin olmak gerekmektedir.