iPhone X OLED ekran

iPhone X satışları Samsung’a milyarlar kazandırıyor

iPhone X satışlarının yüksek olması Apple’ın yanı sıra Samsung’un da kazanmasını sağlıyor. Akıllı telefonun OLED ekranlarını üreten Samsung, paylaşılan bir rapora göre iPhone X satışlarından 22 milyar dolara kadar kazanç elde edebilir. Detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Apple’ın akıllı telefon sektöründeki en büyük rakibi olarak değerlendirilen Samsung, Apple ile sıklıkla karşı karşıya gelse de üretim zincirinin büyüklüğünden ötürü şirketle birlikte anlaşma masasına oturduğu da oluyor. Bugüne kadar birçok iPhone modelinin donanımı için birlikte çalışmalar yürüten şirketler, son olarak Apple’ın amiral gemisi iPhone X’in OLED ekranı için anlaşma gerçekleştirdi. Ekran üretim teknolojisiyle Apple’ın yanı sıra birçok üreticiye satış gerçekleştiren Samsung, paylaşılan yeni bir rapora göre iPhone X’in popülerliği sayesinde 22 milyar dolara yakın kazanç elde edebilir.

Ekim ayında satışa sunulan iPhone X’te kullanılması için Samsung, şimdiye kadar 50 milyon OLED ekran satışı gerçekleştirdi. Ekran satışlarının yalnızca birkaç ay içerisinde 50 milyona ulaşmasından ötürü, gelecek dönemlerde Apple’ın Samsung’dan 180 ila 200 milyon OLED ekran satın alması bekleniyor.

iPhone X OLED ekran

OLED ekrandan elde edilen kazanç yükseldi

Senenin başında A3 panel üretim hattından yüzden 60 oranında verim alan Samsung, geliştirmelerle bu oranı sene sonuna doğru ortalama verimi yüzde 80’in üzerine çıkarmayı başardı. Bu da Samsung’un sattığı ekranlardan daha fazla kazanmasını sağladı. Yani üretim konusundaki başarısından dolayı en büyük rakibi olarak değerlendirilen Apple’ın sattığı her akıllı telefon, Samsung’un da cebine yansıyor.